Demokrat Hekimler Kazandı
Ortaköy Kabataş Erkek Lisesi'nde dün (28 Nisan) yapılan ve 3 bin 741 hekimin katılımıyla gerçekleşen seçimin sonunda, Prof. Dr. Gencay Gürsoy 1580'le en fazla oyu alan aday oldu.
Gürsoy'u, 169 oy farkla, Güçbirliği Grubu'nun adayı Dr. Turgut Adatepe izledi. 1409 hekimin oyunu alan Adatepe, "listeyi delerek", Yönetim Kurulu'nda yer aldı.
Seçimde, Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un desteğini aldığı iddia edilen "Hekim Hakları Dayanışma Grubu" ise 800 oy aldı.
2002-2004 Yönetim Kurulu
Prof. Dr. Gencay Gürsoy başkanlığında, İstanbul Tabip Odası'nın 2002-2004 döneminde Yönetim Kurulu görevini üstlenecek hekimler ve resmi olmayan kesin sonuçlara göre aldıkları oylar şöyle:
Prof.Dr. Gencay Gürsoy 1578 oy, Prof.Dr. Şebnem K.Fincancı 1488 oy, Prof.Dr. Huri Özdoğan 1460 oy, Dr. Güray Kılıç 1430 oy, Dr. Turgut Adatepe 1409 oy, Dr. Osman Öztürk 1380 oy, Dr. Ali Çerkezoğlu 1366 oy.
Büyük Kongre seçimleri nefes nefese
Türk Tabipleri Birliği'nin Büyük Kongresi'ne katılacak Merkez Delegasyonu seçimi de başa baş geçti. Bu kurula Demokratik Katılım Grubu'ndan 4 üye seçilirken, Güçbirliği Grubu da seçime 3 üye göndermeye hak kazandı.
İl Sağlık Müdürü'nün "desteği"
Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un desteklediği öne sürülen Hekim Hakları Dayanışma Grubu'nu destekleyen hekimler, seçimin yapılacağı Kabataş Erkek Lisesi'ne Sağlık Müdürlüğü'nün görevlendirdiği resmi araçlarla götürüldü.
Alemdaroğlu'ndan Güçbirliği Grubu'na ziyaret
Yoğun bir katılımla gerçekleşen seçime, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu da makam arabasıyla geldi. Alemdaroğlu, rektörlük seçimleri sırasında kendisini destekleyen İTO Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan Güçbirliği Grubu ile bir süre birlikte oldu.
Genel Kurul sönük geçti
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Oditoryumu'nda yapılan İTO Olağan Genel Kurulu ise, önceki genel kurullara oranla az katılımla gerçekleşti.
100 hekimin katıldığı genel kurulda, Dr. Özcan Bariboğlu 48 oy alarak "Divan Başkanlığı" görevine getirildi.
Oda Genel Sekreteri Dr. Rıfat Yücel, iki yıl içinde yaptıkları çalışmaları aktardı. Özellikle odanın kurumsallaşması yönünde ciddi çaba sarf ettiklerini belirten Dr. Yücel, odanın baştan sona onarımdan geçirilerek yenilenmesinin, bir kütüphane kurulmasının çok önemli çabalar olduğunu savundu.
Çalışma Raporuna Eleştiri
Çalışma raporunun okunmasından sonra 10 hekim söz alarak çalışma raporunu ve Yönetim Kurulu faaliyetlerini eleştirdi. Eleştiriler sırasında Yönetim Kurulu'nun odayı "küçük olsun, benim olsun" mantığıyla yönettiği öne sürüldü.
Demokratik Katılım Grubu'nun Başkan Adayı Prof. Dr. Gencay Gürsoy, 2000-2002 döneminin İTO tarihindeki "en uzlaşmacı dönem" olduğunu söyledi ve yönetim kurulunu "genel yönetimle uzlaşan, onun uzantısı haline getiren uzlaşmacı tavır sergilemekle, İTO'yu hekimlerin değil Yönetim Kurulu'nun odası gibi yönetmekle" suçladı.
Dr. Tarık Ziya Ekinci, hekim dayanışması, deontoloji ve hekim eğitimine daha çok önem verilmesi gerektiğini vurgularken, Dr. Hüseyin Demirdizen de Yönetim Kurulu'nu "hekimliğin tahribine katkıda bulunduğu, yıllarca süren faaliyetlerle benimsenmiş değerleri bir kenara atarak başına buyruk davrandığı" gerekçesiyle eleştirdi.
Dr. Mustafa Sütlaş ise odanın yayın organı olan "Hekim Forumu"nun forum niteliğine son verildiğini, bir Yönetim Kurulu bültenine dönüştürüldüğünü belirtti.
Yapılan konuşmalardan sonra Yönetim Kurulu çalışmalarının aklanmasına geçildi. Demokratik Katılım Grubu üyesi hekimlerin "çekimser" kalacaklarını belirttikleri oylamada Yönetim Kurulu 37'ye 7 oyla aklandı.
"İdari müdahaleye kınama" önerisi
Genel Kurul'da mali raporun da okunup aklanmasından sonra gelecek dönem bütçesi kabul edildi ve karar önerilerine geçildi.
Dr. Mustafa Sütlaş ve arkadaşlarının verdiği ve "hekimlik uygulamalarına idari yoldan ve emirle yapılan müdahalelerin kınanması ile oda onur kurullarının müdahale edenler hakkında soruşturma açmasını" öngören bir önerge tartışma yaşanmasına neden oldu.
İTO Yönetim Kurulu, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nün bu yoldaki bazı kararlarını örnek göstererek sunulan önergenin oylanmasını engellemeye çalıştı. Yaşanan gerginlik nedeniyle toplantıya kısa bir süre ara verildi. İstanbul Üniversitesi örneği önergeden çıkarıldıktan sonra oylama yapıldı ve oy çokluğuyla kabul edildi. (BB)