Çocukları Savaştan Uzak Tutun
Panele konuşmacı olarak OGÜ Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülten Seber, Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim görevlilerinden Doç. Figen Özdemir ile Dr. Murat Özaltın katıldı.
"Çocuk ile savaş bir arada olmamalı"
Prof. Dr Gülten Seber, "yüz yıl savaşlarının bitmesini beklerken ikinci yüz yıl savaşlarının başladığını, çocukların dinleyip izleyerek savaş karşısında kişiliklerinin bozulduğunu" söyledi.
Seber, "Depremde çocuklardaki ruhsal örselenmeyle karşılaşmıştık. Savaş da deprem gibidir. Çocukla savaş aynı anda anılmaması gerekir" dedi.
"Yetişkinlerin uzman desteğiyle veya deneyimleriyle sorunları aşabileceğine" vurgu yapan Seber, çocukların savaştan kendilerini koruyamayacaklarını" belirtti.
Dr Figen Özdemir de "uzaktan savaşı izlemenin çocukları olumsuz etkilediğini" belirterek "Canlı yayında ölüm ve korku evlerimize kadar giriyor ve çocuklar bundan aşırı etkileniyor" dedi.(NK/BB)