Türkiye yakın zamana kadar çocuklara özel bayramı olan tek ülkeydi ve bu çerçevede 23 Nisan'ın tüm dünyada çocuk bayramı olması için çağrı da yapıldı. 23 Nisan; Mustafa Kemal Atatürk'ün ulusal egemenlikle çocuğu birleştirmede gösterdiği, "geleceği çocuğa emanet etme" kararlılığının sembolü oldu. Bu nedenle 23 Nisan çok ayrı bir önem taşıyor.
Ancak dünya tarafından bilinen tek bayramımızı her zaman yaptığımız gibi, protokol konuşmaları ve çocukların yalnızca süs olarak yer aldıkları bir bayrama çevirmeyelim. Biz bolununsesi Gazetesi olarak ilk kez habercilik anlayışıyla değil, yüreklerimizdeki çocuğu öne alarak bu haberi manşete çıkarıyor ve öneriyoruz: "23 Nisan Çocuk Bayramı; çocuklara özel ve yalnızca kendi çocukluklarıyla kutladıkları" bir şölene dönüşsün. Gelin bu bayramda konuşmaları uzun tutmayalım. Soğuk ve yağmurda (geçen sene olduğu gibi) saatlerce bekletilmesinler. Protokolümüz onlara çocukluğu öğretmesin, çocukların kendilerini yaşamasına izin versinler.
Çocukların bize ulaşan sevinçlerini bayram alanlarına yansıtmalarına izin verelim. Gelin; 23 Nisan'ı Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi 'Çocuğun Bayramı' yapalım! Şeklen yaptığımız şeyler gibi, örneğin; "çocuklarımıza bir anlık makamları bırakmak" yerine, bayram alanlarını bırakalım.
Sahibinin gerçekten çocuklar olduğu 23 Nisanları kutlama umuduyla, tüm çocukların "çocuk bayramını" yürekten kutluyoruz.
23 Nisan'ı çadırda kutlayacaklar
Mengen Gökçesu'da işten atıldıkları ve süresiz izine çıkartıldıkları için dirençte bulunan maden işçilerinin çocukları, bayramı direniş çadırında kutla-yacaklar. Dev-Maden Sen Genel Başkan Vekili Tayfun Görgün, maden işçilerinin çocuklarının diğer çocuklar gibi (babalarının işsiz olması nedeniyle) bayramı kutlayamadıklarını, onun yerine maden ocağının önünde -deyim yerindeyse- alternatif 23 Nisan kutlaması yapacaklarını söyledi. Görgün, tüm halkı ve gazetecileri alternatif kutlamaya davet etti.
23 Nisan'da Çocuk Balosu yapılacak
Bolu Belediye Başkanlığı ve Bolu Yerel Gündem 21 Çocuk Platformu organizasyonu ile, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir Çocuk Balosu düzenlenecek.
Bolu Belediyesi Düğün Salonu'nda düzenlenecek balo, saat 15.00'de başlayacak. Balo'da çocuklara balonlar ve bayraklar dağıtılacak, müzik dinletisi sunulacak. Palyaço gösterisinin de yer alacağı baloda, çeşitli yarışmalar düzenlenecek.