Çocuklar Hep Çalışıyor
Türk-İş'in araştırmasına göre çocuk işçiler, ağırlıklı olarak aile bütçesine katkıda bulunmak, ailesinin ekonomik faaliyetlerine yardımcı olmak, iş öğrenmek ve meslek sahibi olabilmek ya da maddi gereksinimlerini karşılamak için çalışıyor.
Türk-İş'in Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) verilerine dayanarak yaptığı araştırmanın sonuçları şöyle:
* Türkiye'de 6-17 yaş grubunda 16 milyon 88 bin çocuğun yüzde 10.2'sini oluşturan 1 milyon 635 bin çocuk ekonomik faaliyette yer alıyor.
* Çocuk işçilerin yüzde 57.6'sı tarım, yüzde 21.8'i sanayi, yüzde 10.2'si ticaret ve yüzde 10.4'ü ise hizmetler sektöründe çalışıyor.
* Çalışan çocukların yüzde 87.2'i ücretli ve yevmiyeli, yüzde 12.8'i ise ücretsiz aile işçisi olarak emek harcıyor.
* 6-17 yaş grubunda bulunan 16 milyon 88 bin çocuğun yüzde 89.8'i okula giderken, okula giden çocukların yüzde 31.2'i hem öğrenim görüp, hem de çalışıyor.
* Okula gitmeyen çocuklar, okula karşı ilgisizlik, okul masraflarının yüksekliği ve ailenin izin vermemesi gibi nedenlerden ötürü öğrenim görmüyorlar. (ÖG/BB)