Çocuk İşçiliğine Hayır!
Vali Mehmet Ali Türker ve Belediye Başkanı Yüksel Ceylan'ın da katıldığı toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Ömer Benokan başkanlık etti.
Uzun ve kısa süreli hedefler
Çalışma Genel Müdürü Ömer Benokan çocuk işçiliği konusundaki çalışmalar hakkında bilgi verdi:
* "Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Uluslararası Programı (IPEC)"nın Türkiye'de devlet adına ortağı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, "Çalışan Çocuklar Bölümü"nü 1992 yılında Çalışma Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturdu.
* Bölümün kuruluş amacı çocuk işçiliğine karşı aktif mücadele vermek.
* Bölüm, bu amaca yönelik olarak, Türkiye'de çocuk işçiliğiyle ilgili etkinliklerin planlanması, eşgüdümü ve izlenmesinde resmi bir odak oluşturuyor.
* Çalışan Çocuklar Bölümü, uzun vadede, çocuk işçiliğinin sona erdirilmesini hedefliyor.
* Kısa vadede ise, kötü koşullarda çalıştırılan çocukların, çalıştırılmasının engellenmesi ve halen çalışmakta olan çocukların çalıştıkları ortamlarda korunması için ülke politikasında etkin rol oynamayı hedefliyor.
Görev: Duyarlılığı arttırma
* Bölümün ana görevi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın doğrudan yetki ve görev alanına giren çocuk işçiliği konusunda çalışmalar yapmaktır.
* Yasal düzenlemelerin gözden geçirilmesini sağlamak, ilgili taraflar arasında işbirliğini ve koordinasyonu sağlamak, medyada duyarlılık programları ile kamuoyu duyarlılığını artırmak da bölümün görevleri arasında.(ÇM/NU)