Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 15 October 2012 23:14
 ~ Modified On: 31 October 2013 00:14
5 min Read

Clean Sweep in Universities

A trustee board member at Istanbul’s Yeni Yüzyıl University ordered the dismissal of 17 faculty members in flagrant violation of due procedures. Students believe the move was a consequence of the administration’s desire to refashion the university in line with the views of the government. Meanwhile, eight research assistants at Istanbul Technical University (İTÜ) were also laid off, with hundreds more potentially facing the same prospect.
Clean Sweep in Universities
Galatasaray Üniversitesi Gazetecilik mezunu. İstanbul Üniversitesi'nde Engellilik Araştırmaları Yüksek Lisansı yaptı. 2011-2017 yılları arasında bianet'te muhabir/editör olarak çalıştı. Greenpeace Akdeniz’de İletişim Sorumlusu olarak 4 yıl...

Galatasaray Üniversitesi Gazetecilik mezunu. İstanbul Üniversitesi'nde Engellilik Araştırmaları Yüksek Lisansı yaptı. 2011-2017 yılları arasında bianet'te muhabir/editör olarak çalıştı. Greenpeace Akdeniz’de İletişim Sorumlusu olarak 4 yıl görev aldı. Şu anda Europe Beyond Coal (Türkiye ve Batı Balkanlar) İletişim Danışmanı.

show more

Kasım 2012- 2018 arasında bianet'te muhabir ve editör olarak çalıştı. Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. 

Back to Top