Çiftçinin Umudu Kiraz Bahçesinde...
2001 yılında söz konusu projeden ayrılan kaynak ile 580 adet yabani kiraz üzerine aşılı 900 ziraat çeşidi ve dölleyici çeşitlerden oluşan kiraz fidanları ile 80 adet Bodur Gizella- 5 anacı üzerine aşılı çeşitlerden oluşan kiraz fidanı satın alındığını açıklayan Tarım İl Müdürü Cengiz Yalçın şu bilgileri verdi:
* Bu fidanlar ile Yenice ilçemizde toplam 10 dekar, Çan ilçemizde 5 dekar, merkez Dümrek köyünde 5 dekar,
* Kalabaklı köyümüzde yüzde 80 vatandaş, yüzde 20 devlet katkılı olmak üzere 5 dekarlık bodur kiraz bahçesi tesis edilmiştir.
* Birkaç yıldır kirazın ihraç imkanının artması ve fiyatının da iyi olması, çiftçilerimizi kiraz yetiştiriciliğine teşvik etmiştir.
* Müdürlüğümüz sorunların çözümünde çiftçilerimize yardımcı olmak amacıyla, Kadın çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi'nin alt proje konusu olan Meyvecilik-Bağcılık Projesi kapsamında örnek kiraz bahçelerini tesis etti.(NU)