Çevrecilerden Diclede Kirliliğe Protesto
Batman çayı üzerinde bulunan Zilek köprüsüne giden dernek üyeleri, 20 metre uzunluğundaki siyah bezi köprüye astılar.
Batman çayı kenarında yaşanan kirliliğe tepki gösteren aktivistlerden Hasan Argunağa, daha önce kirlilik nedeniyle TÜPRAŞ'ı mahkemeye verdiklerini ve bir çok eylem yaptıklarını belirterek, eylemlerinin dikkate alınmadığını söyledi.
"Köprüye asılan siyah bez parçası duyarsızlığı protesto amaçlıdır. Tüm Batman'ı bu konuda duyarlı olmaya bekliyoruz".
Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Dr. Nuri Kaya ise, TPAO ve TÜPRAŞ'ın petrol atıklarını Dicle nehrine akıtmalarını daha önce defalarca gündeme getirdiklerini kaydederek, "Yetkililerin duyarsızlığı bizleri üzüyor. Burada çok büyük bir çevre felaketiyle karşı karşıyayız. Bu dereye akıtılan petrol atıkları tüm canlıları tehdit ediyor. Yetkilileri konuya duyarlı olmaya çağırıyoruz" dedi.(EÜ)