Çevreciler Bakanı Uyardı: Çernobili Unutma!
Karadeniz Çevrecileri Genel Sekreteri Kenan Kuri "Sayın Bakan, Çernobil'i ne çabuk unuttu, nükleer santral intihardır," dedi.
Çakan: Herkes kullanıyor biz niye kullanmayalım?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Türkiye'nin enerji ihtiyacının sadece yağışlardan karşılamayacağını ileri sürerek, "bu yıl geçen yıla oranla barajlardan daha az enerji elde edeceğiz. Seneye de böyle olursa ne yapacağız," diye sormuş ve kendi sorusunu şöyle yanıtlamıştı.
"Dünyada halen nükleer enerjiyle çalışan 438 işletme var. Nükleer Enerji konusunu 2002 yılında kamu oyunda tartışmaya açacağız ve mutlaka sonuç alacağız"
Kuri: Herkes vazgeçiyor, biz başlamayalım?
Bakan Çakan'ın açıklamasını tepkiyle karşılayan Karadeniz Çevrecileri Genel Sekreteri Kenan Kuri ise, "Sayın Bakan Çernobil'i ne çabuk unuttu. Nükleer Santral konusunun Türkiye'nin yeniden gündeme getirilmesi inanılır gibi değil," diyor ve ekliyor:
" Tüm dünya ülkeleri bu teknolojiden tek tek vazgeçerken ülkemizde ısrarla nükleer santral kurulmak istenmesi doğru değil. Her 2.5 yılda bir kaza olma ihtimali olduğunu biliyoruz. * Herhangi bir kaza durumunda milyonlarca insanın 30 nesil geleceği etkilenecektir.
Neden istemiyorlar?
Kuri, nükleer santrala karşı çıkışlarının gerekçesi olarak şunları söylüyor:
* Çernobil'in zararlı etkileri sürmekte ve yılarca sürecektir.
* Nükleer Santraller çevresine sürekli radyasyon yayarak doğayı bozmaktadır.
* Soğutma suyuyla nehir, göl ve denizlerin ekolojik dengesi bozarak, su ürünlerini etkileyecektir.
* Tarım alanlarını etkileyecektir. Ürünlerimiz radyasyonlu olacaktır.
* Yakıt olarak kullanılacak zenginleştirilmiş uranyum çok pahalıdır.
* Atıkların yok edilmesi son derece güçtür ve pahalıdır. Nükleer atıkların doğaya zarar vermeden izole edilmesini sağlayan bir yöntem ve teknoloji henüz bulunamamıştır. Bu atıklar yüz binlerce yıl saklanmıyor ve yok edilemiyor.
* Özürlü, erken ve doğumlar olabilecektir. Kısırlık riski yükselecektir. (EK/NU)