Çernobilin Etkisi Şimdi Görülüyor
Çernobil'den sonra kanser vakasında artış
"İki hafta önce babam Hüseyin Yetim'i kanserden kaybettim" diyen Hacı Yetim, "Çernobil kazasından sonra Karadeniz'de yayılan kanser hastalığı kendisini hissettiriyor. Çernobil kazasından sonra fındık ekmiyoruz" diye konuştu.
13 yaşındaki çocuğunun kanser olduğunu söyleyen Murat Şebelek de, tedaviyi tek başına üstlenemeyeceklerini vurguladı. "Köyde son bir yılda 40 kişi kanserden öldü. Bir çok hastamız var. Köyde sağlık taraması yapılmalı, yetkililer sorumluluklarını üstlenmeli."
Aralarında eski Belediye Başkanı Ahmet Gül'ün de bulunduğu bir çok kişinin kanserden öldüğünü belirten köylüler, Fındıklı Beldesi'nde 1996 yılında kurulan sağlık ocağına doktor ve hemşire gelmediğini, hastalarını 40 kilometre uzaktaki Trabzon'a götürdüklerini de anlattı. (NK/BB)