Çalılıklar Arkasında 37 Çinli Mülteci
Yapıldakaltı mevkiinde jandarma ekipleri, çalılıklar arasında saklanmış 37 Çinli ile karşılaştı. Üzerlerinden pasaport çıkmayan Çinliler, tercüman aracılığıyla ifade verdikten sonra mahkemeye çıkarılıp sınırdışı edilecek.
Çanakkale'de bir ihbarı değerlendiren İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler, sabah saatlerinde Yapıldak altı mevkiinde çok sayıda mülteci ile karşılaştı.
Ormanlık alanda gizlenirken bulunan 7 kadın, 30 erkek mülteci, İl Jandarma Komutanlığı'na getirildi. Mültecilerin, Çin vatandaşı olduğu anlaşılınca, Jandarma ekipleri, Onsekiz Mart Üniversitesi'nden bir öğretim görevlisinden yardım talep etti.
Çinli mülteciler, ifadelerinde, çalışmak için uçakla İstanbul'a geldiklerini, burada ismini bilmedikleri bir kişinin iş bulma vaadiyle ellerinden pasaportlarını alarak hepsini otobüsle Çanakkale'ye getirdiğini ve bıraktığını açıkladı.
Pasaportları bulunmayan 37 Çinli, mahkemeye çıkarıldıktan sonra sınır dışı edileceği öğrenildi. (BB)