Bozcaadadan Ulusal Şebekeye Elektrik
Bozcaada Rüzgar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BORES) İşletme Müdürü Kerim Kılavuz, Bozcaada'daki elektrik üretimi ile ilgili bilgi verdi;
* Batı Feneri Mevkii'ndeki santral, 25 Haziran 2000 tarihinde Demirer Holding'e bağlı olarak faaliyete geçti.
* Bozcaada rüzgâr açısından oldukça şanslı bir yer. Bunu göz önünde bulundurarak bölgeye 17 adet türbin kurduk.
* Bozcaada Rüzgar Enerji Santrali'nde 2001 yılında toplam 39 milyon 525 bin kw/saat elektrik üretildi. Verimimiz yüzde 38 dolaylarında gerçekleşti. Dünya standartlarındaki verim ise yüzde 33 civarında. Böylece hedefimizin üstünde bir üretim yapmış olduk.
* Üretilen bu enerjiyi, doğrudan ulusal elektrik şebekesine aktarıyoruz. Rüzgar sayesinde elde ettiğimiz elektrik enerjisini devlete belli bir ücret karşılığında satıyoruz.
* Ülke ekonomisine elektrik enerjisi desteği sağlıyoruz.
* Türkiye genelinde bu tip çevre dostu elektrik üretimini sağlayan rüzgar türbinlerinin artmasını istiyoruz.
* Bozcaada'da yapılan yatırım yaklaşık 13 milyon dolara mal oldu.
* Toplam 10 megavat gücündeki sistemden elde edilen elektrik enerjisini 17 türbinden elde ediyoruz. 25 Haziran 2000 tarihinden bugüne kadar toplam 54 milyon kw/ saat elektrik enerjisi üretmiş olduk. (ÇM/NU)