Boş Vaatlere Karnımız Tok!
Bandırma Meslek Kuruluşları İzleme Grubu'nun ilk toplantısı, "Geleceğimize sahip çıkıyoruz.Türkiye Bizim" başlığı altında yapıldı. Bandırma Ticaret Odası Başkanı Osman Kocaman, konuyla ilgili şunları söyledi:
Popülist politikalara hayır
* 3 Kasım seçimlerine katılacak adayların ve siyasi partiler, sivil toplum kuruluşlarını da görerek daha ayağı yere basan politikalar üretmek ve hizmet vermek zorunda kalacaklar. Seçilmişlerin halkın tepkisini çekecek ve bizi maceradan maceraya sokacak bir oluşumu meydana getirmelerini istemiyoruz.
* Şu an ekonomik krizden en fazla etkilenen ve üstünü başını paralayan topluluk biziz. Bunları artık yaşamak istemiyoruz. Krizin en büyük sorunu olan kamu savurganlığının önlenmesini isteyeceğiz.
* Artık onları izleyecek bir grubun oluşturulduğunu bilmelerini isteriz. Boş vaadlere karnımız tok. Eleştirilerimizi de yapacağız. Bunu kendilerine nezaket çerçevesinde ulaştıracağız. Gerçeklerle yüzyüze gelip, çıkış yolunu aramak istiyoruz. Püpilist politikalarla seçmenlerimizi itmemeliyiz. Yüzyüze gelip, çıkış yolunu aramak istiyoruz.
* Popülist politikalarla eçmenlerimizi itmemeliyiz. Yapılabilecek gerçekçi taleplerin yerine getirilmesini istiyoruz. Bu nedenle bu oluşum 3 Kasım seçimlerinden sonra 4 Kasım'da çalışmalarına başlayacak. Meclise gidenleri denetleyeceğiz. Bu yerelde de belediye başkanlar için de geçerli olacak. Karneleri hazırlayıp notlarını vereceğiz. Üç ayda bir kamuoyunu raporlarımızla aydınlatacağız.
* Daha önce oluşturulan Danışma Meclisi gibi kargaşa yaratan bir oluşumdan ziyade sadece mesleki örgütlerden Bandırma Meslek Kuruluşları İzleme Grubunu'nu oluşturduk. Bugünkü siyasi tablodan hepimizin kabahati var. Bu son kriz hepimizin boyunu aştı. Emek ve istihdam... Artık ülkemizde beklenen budur.
Diğer sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin görüşleri ise şöyle:
Bandırma Terziler Odası Başkanı Niyazi Güler: "Arkadaşlarımızla birlikte ola çıktık. Biz Bandırma ve geleceğimiz için yola çıktık."
Takipçisi olacağız
Bandırma İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Muhittin Yorulmaz: "Sorunlar belli. Biz bu işin takipçisi olacağız"
Bandırma Mimarlar Odası Yönetim Kurulu üyesi Abdurrahman Buzlu: "Bugüne kadar hep ezildik. Bundan sonra da daima 'dur' diyeceğiz ve yakından takip edeceğiz."
En çok biz mağdur olduk
Bandırma Ziraat Odası Başkanı Rahmi Şahal: "Siyasilerin en çok mağdur ettiği kesim biziz. Bu krizi bir daha yaşamak istemiyoruz. Bundan sonra bu konunun yakın takipçisi olacağız."
Bu oluşum Bandırma'nın ihtiyacıydı
Bandırma Sanayici ve İşadamları Derneği Sekreteri Levent Coşkun: "Türkiye'nin geleceğine sahip oluyoruz. bu oluşum Bandırma'nın da ihtiyacıydı. Bunu da geliştiriyoruz. Daha şimdiden seçim atmosferinde popilist politikalar başladı."
Bir daha olmayacak
Bandırma Ticaret Borsası Meclis Başkanı Merih Somer: "Türkiye'nin bugüne gelen popülist politikalarının bir daha olmamasının takipçisi olacağız."
Cezası seçim sandığı olacak
Bandırma Ticaret Odası Meclis Başkanı Sel Erşen: "Yaptırım gücümüz, toplumsal baskı, bunun cezası da seçim sandığı olacak."
Bandırma Meslek Kuruluşları İzleme Grubu'nun sekreteryasını Bandırma Ticaret Odası ile Bandırma Ticaret Borsası personelinin yapması kararlaştırıldı. (NH)