Bor Madeni Kadınlara Düşük Yaptırdı
Madendeki patlamaların etkilerinden şikayet eden köylüler, yetkililerin önlem almasını, tarlalarını istimlak eden Etibor firmasının da işçi alımında kendilerine öncelik tanımasını istiyor.
Maden sahasına 500 metre mesafedeki 40 haneli Çalcağız Köyü'nün muhtarı Bahattin Özata, dinamitlerin etkisiyle parçalanan taşların evlere kadar ulaşmasından yakınarak, köy sakinlerinin patlamalar nedeniyle sürekli tehlike altında olduğunu söyledi.
Faciaya kıl payı
Muhtemel bir facia yaşanmasının an meselesi olduğunu söyleyen muhtar Özata, patlamaların köy halkı üzerindeki etkilerini şöyle açıkladı:
* 3 yıl önce maden çıkartma ve hafriyat işinin şirketlere ihale edilmesi, dinamit atımı yapılan maden sahalarının yerleşim alanlarına iyice yaklaşması, evlerdeki hasarı artırdı.
* Sabah ve akşam olmak üzere her gün iki kere sallanıyoruz. Bu sarsıntılar depremi andırdığı için çocuklarımız evlere girmek istemiyor. Psikolojik durumları bozuluyor. Dinamitler yüzünden birçok hamile kadın düşük yaptı.
* 40 haneli köyde, evlerin tamamında çatlaklar var.
* Sarsıntılar yüzünden su kaynakları da çekildi.
* Tarlalarımızın yarısını Etibor istimlak etti. Ancak, işçi alımında b ize öncelik tanınmıyor. (BB)