Bir Sağlık Sorunu Olarak İşsizlik
İMF politikaları işsiz bıraktı
Açıklamada, "Yıllardır uygulanan Uluslar arası Para Fonu (IMF) politikaları milyonlarca yurttaşı işsiz bıraktı. Şimdi de Paşabahçe Şişe-Cam işçileri işlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya" denildi.
Ekonomik ve sağlık sorunu olarak işsizlik
İşsizliği bir sağlık sorunu olarak değerlendiren İTO açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:
* Biz hekimler, işsizliğin sadece ekonomik değil, aynı zamanda bir sağlık sorunu olduğunu biliyoruz.
* İşsizlik gerek doğrudan yol açtığı ruhsal sorunlar, gerekse sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkını engellemesi nedeniyle toplum sağlığı açısından önemli bir tehdit oluşturmaktadır.
Diyalog ile çözüm
* Üyelerinin büyük çoğunluğu emeğiyle geçinen hekimlerden oluşan bir meslek örgütü olarak Paşabahçe işçilerinin ve ailelerinin işleri, ekmekleri ve gelecekleri için günlerdir sürdürdükleri haklı mücadelelerini destekliyor ve yaşanan sorunun diyalog yolu ile çözüleceği umudumuzu koruyoruz.
İTO'dan dayanışma ziyareti
* İstanbul Tabip Odası olarak, Paşabahçe Şişe-Cam işçileriyle dayanışmamızı göstermek için 27 Temmuz 2002 Cumartesi günü saat 12.30'da fabrikaya destek ziyaretinde bulunacağız. (EÖ/BB)