Belgeselciler Silahsızlanma İçin Yarışacak
Kamuoyunda bireysel silahsızlanmaya yönelik bilinç oluşturmayı hedefleyen ve amatör, profesyonel tüm belgesel sinemacıların katılımına açık olan yarışma için başvurular başladı.
Umut Vakfı, yarışmanın amacını "belgesel sinemanın tüm bilimsel, sanatsal ve estetik olanaklarını kullanarak, gündelik yaşantımızda her geçen gün daha da büyük bir yer işgal etmeye başlayan toplumsal şiddet ve bireysel silahlanmanın olası neden ve sonuçlarını sinematografik düzeyde tartışmaya açmak" olarak açıkladı.
Yapıtların daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olması koşulunun arandığı yarışmanın seçici kurulu şu isimlerden oluşuyor: Mithat Bereket, Nazire Dedeman, Can Dündar, Fikret İlkiz, Ümit Kıvanç, Uğur Kutay, Sezgin Türk, Prof. Dr. Nazmi Ulutak ve Mustafa Ünlü .
Birinciliğe 5 bin, ikinciliğe 4 bin ve üçüncülüğe 3 bin YTL ödül verilecek olan yarışmaya son katılım tarihi, 18 Ağustos. Dereceye girenlere ödülleri 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü'nde İstanbul'da düzenlenecek törenle verilecek.
Ayrıca, yarışmaya katılan filmler, Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından 29 Eylül 2006 - 5 Ekim 2006 tarihleri arasında düzenlenecek "1001 Film Festivali" çerçevesinde de gösterime sunulacak.
Yarışma şartnamesi, katılım formu ve detaylı bilgiye Umut Vakfı'nın 0 212 337 29 93 numaralı telefonundan veya www.umut.org.tr adresinden ulaşılabilir. (KÖ/TK)