Belediyeden Kesilip Partilere Aktarıldı
Sadece, İzmir'in metropol belediyeleri, 6 trilyon liraya yakın bir parayı bu ay seçim bedeli olarak ödedi. Büyükşehir Belediyesi'ne 12 trilyon lira olarak gelmesi gereken kaynak 8 trilyon lira olarak gönderildi. Yapılan kesinti özellikle ilçe belediyelerini zor durumda bıraktı.
Belediyeler zor durumda
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 4 trilyon, Konak Belediyesi'nin 700 milyar, Karşıyaka Belediyesi'nin 630 milyar, Bornova Belediyesi'nin 600 milyar, Balçova Belediyesi'nin 86 milyar, Narlıdere Belediyesi'nin 56 milyar, Gaziemir Belediyesi'nin 52 milyar, Çiğli Belediyesi'nin 80 milyar, Buca Belediyesi'nin 250 milyar lira zararı oldu.
Yarı yarıya azaldı
Bu ay, İller Bankası'ndan İzmir'deki metropol ilçelere gelmesi gereken kaynak yarı yarıya azaldı. Türkiye'nin en büyük belediyelerinden Konak Belediyesi'ne 1.7 trilyon lira gelmesi gerekirken, sadece 1 trilyon lira geldi. Konak Belediyesi'nin sadece personel giderinin 1.2 trilyon lira olduğu ifade edildi.
Karşıyaka Belediyesi'ne ise 1.4 trilyon lira gelmesi gerekirken, 770 milyar lira gönderildi. Balçova Belediyesi'nin payı 200 milyar liradan 114 milyar liraya, Narlıdere Belediyesi'nin ise 122 milyar liradan 66 milyar liraya düştü.
Her ay 150 milyar lira alan Gaziemir Belediyesi 98 milyar, 1.2 trilyon lira alan Bornova Belediyesi de 600 milyar lira para aldı. Çiğli Belediyesi ise 200 milyar lira alırken, bu ay 120 milyar lira gönderildi. Buca Belediyesi, 600 milyar lira yerine 350 milyar lira aldı. Güzelbahçe Belediyesi'nin 18 milyar lira olan aylık payı da 9 milyar liraya geriledi.
"Maaşların sadece neti ödenir"
Belediye başkanları gönderilen kaynakların personel maaşlarına bile yetmeyeceğini açıkladı.
Balçova Belediye Başkanı Ali İhsan Ülker, belediyelerin mali kaynaklarının zaten son derece kısıtlı olduğunu hatırlatarak, "Bizim, İller Bankası'na hiç borcumuz olmadığı halde paramızı kesiyorlar. Gönderdikleri para, işçi maaşlarının sadece netini ödemeye yeter. Vergi ve Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) borçlarını bile ödeyemeyiz. Diğer hizmetler ise hiç yapılamaz" dedi.
"Ben batmış bir belediye başkanıyım"
Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran da, "Ben batmış bir belediye başkanıyım. Bana gönderilen para sadece 9 milyar lira. Bir belediyede bu para ile ne yapılabilir? Zaten Cumhuriyet Halk Parti'li (CHP) bir belediye başkanı olduğum için, sürekli kaynaklarım kısılıyor. Ancak, halk cezalandırılıyor" diye konuştu.
"Söylenen ne idi, yapılan ne oldu ?"
Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi de, belediyelerin zaten çok güç şartlarda hizmet üretmeye çalıştıklarını belirterek, "Yerel Yönetimler Yasası'nı çıkarılarak, belediyelerin gelirlerinin artırılması dile getiriliyordu. Oysa, uygulamalar tam tersi oluyor. Belediyeler personel maaşı bile ödeyemez hale getiriliyor" dedi. (EÖ/BB/NK)