Belediye İşçileri Greve Çıkıyor
Belediye işçilerinin örgütlü olduğu Genel Hizmet İşçileri Sendikası Şube Başkanı Mustafa Taştekin, dün öğleden sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Erenkaya'nın makamında Bekirpaşa Belediye Başkanı Fikret Toker, Bekirpaşa Belediye Meclis Üyesi İbrahim Turgut ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bekirpaşa Belde Başkanı Mustafa Kahraman ile bir araya geldi.
Toker: Elimizden geleni yaptık
Akşam saatlerinde görüşmeyle ilgili açıklama yapan Toker, "Erenkaya her ay düzenli ve artarak ödeme taahhüt etti; 10 gün içinde gecikmiş alacaklar için 250 milyar lira vermeyi vaat etti. Biz de, toplu sözleşme pazarlığında zam oranını yüzde 30'a yükselttik, Saraybahçe Belediyesi'nin sadece 15 milyon gerisinde kaldık. İşçilerimize önümüzdeki üç ay çift maaş vermeyi önerdik. Grevi çözmek için elimizden geleni yaptığımızı sanıyorum" dedi.
Taştekin: Sözler güven vermiyor
Taştekin ise, "Biz 10 gün sonra zaten normal maaşımızı alacağız. Ortada para yok, taahhüt var. Bekirpaşa işçisinin ise sabrı kalmadı. Bu şartlarda grevden başka seçenek kalmadı" dedi.
Bekirpaşa Belediyesi'nde 510 işçiden yaklaşık 70 kadarı grev kapsamı dışında kalıyor.
Emniyet Müdürlüğü, Belediye Binası'nın yanında mobil karakol kurmaya hazırlanıyor. (BB/NK)