Belediye Başkanı Suya Temiz Demişti Ama...
Vali Karaçöl, kente içme suyu sağlayan Andonun temiz olmadığını, artıma tesisi kurmak için gerekli araçları sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Sağlık İl Müdürü suyun ishale neden olduğunu, Belediye Başkanı ise temiz olduğunu söylemişti.
Kentte artan ishal vakaları ile ilgili açıklama yapan Vali Bülent Karaçöl, kente içme suyu sağlayan su kaynağının arıtma tesisi olmadığını belirterek, "Rize'e su sağlayan Andon içme suyu projesi için gerekli araçların getirtileceğini açıkladı.
Karaçöl,"1 Aralık tarihinden itibaren arıtma tesisi tam olarak hizmete girmiş olacak. Arıtma tesisi olmayınca temizliğe ne kadar dikkat edilirse edilsin, temizliği tam olarak sağlayamazsınız" dedi.
Sağlık Müdürü uyarmıştı
13 Kasım'da Sağlık İl Müdürü Haman Diren, "kentte son iki haftada ishal vakalarında artış görüldüğünü söylemiş, şehir içme suyunun filtre edilmeden kullanıldığını" belirtmişti.
Belediye Başkanı Hızır Hop ise, "Andon içme suyunun temiz olduğunu, ishal vakalarının başka sebepleri olabileceğini" belirtmişti.
Karaçöl ise bugün yaptığı açıklamada, "Şehrimize su veren Andon içme suyunun şuanda arıtma tesisi yok. Su mekanik bir arıtmadan geçiriliyor ve temizlik klorlama ile sağlanmaya çalışılıyor" dedi.(NK/BB)