Bayramiç Türkiyenin Elma Deposu
Yıllık 55 bin ton elma ile Türkiyenin önde gelen üretim merkezlerinden olan Bayramiç ardı ardına hizmete giren soğuk hava depolarıyla orman köylüsüne yüksek ekonomik gelir sağlıyor.
Orman Bakanı Prof. Dr. Nami Çağan tarafından 20 Ekim 2000 tarihinde temeli atılan 2 bin ton kapasiteli Çırpılar köyü soğuk hava deposu açıldı.
Yılda 55 bin tonluk elma üretimiyle önemli bir merkez olan Bayramiç ilçesinde Orköy tarafından yaptırılan Evciler, Yeşilköy Soğuk hava depolarından sonra Çırpılar deposunun da faaliyete geçmesiyle birlikte Orköy tarafından desteklenen kooperatiflerin elma depolarının kapasitesi 10 bin tona ulaşmış olacak. Bu tesisler sayesinde Bayramiç yöresindeki elma üretiminde pazarlanmasında yüksek kalite ve standardizasyon gerçekleştirilecek. Ayrıca bu çalışmalar sayesinde orman köylüsü de katma değeri yüksek ekonomik gelir elde etmiş olacak. Bu yöndeki çalışmaların önümüzdeki yıllarda Çanakkale'de yöresinde devam edeceği ve Çanakkale'nin bir meyve deposu haline dönüştürüleceği öğrenildi. (NA)