Başbakan Gelip Batmanı Görsün
Selden etkilenen Karşıyaka mahallesinde yaşayanlar, "sel felaketi abartılıyor" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Adalet ve Kalkınma Partili (AKP) Batman Milletvekillerine tepki gösterdiler.
"Gelip burayı görsünler. Bizim sözde dört milletvekili var. Doğru dürüst ortalıkta bile gözükmediler. İki gün sadece Valilik önünde tur attılar. Bir de gelip bizden oy istiyorlar. Bir daha nasıl aramıza gelecekler. Yetkililere sesleniyoruz. Gelip bizi bu çamurdan, bu pislik içinden kurtarsınlar. Elbisemiz yok, halimiz perişan. Yardımlar doğru dürüst bize ulaşmıyor."
Çamurla boğuşan boğuşana
Sel suyuna maruz kalan evlerdeki temizlik çalışmaları sürüyor. Hasar gören elektrik hatlarının yenilenmesiyle, kent merkezi geneline elektrik verilmeye başlandı.
Bulaşıcı hastalıkların önlenmesi amacıyla çalışma başlatan sağlık ekipleri, şehir merkezinin muhtelif bölgelerinden su numuneleri aldı.
Batmanlı sel mağdurlarına yardımlar yapılmaya başlanırken, valilik ve belediye ekipleri tarafından yemek dağıtılıyor.
Valilik para yardımında bulunmak isteyenler için Türkiye İş Bankası Batman Merkez Şubesi'nde '891939 no'lu hesap açtırdı.
Kızılay'dan 10 bin battaniye, bin elektrikli soba, 10 bin çocuk bezi, 3 bin yorgan, 5 bin kişilik temizlik malzemesi, 2 bin adet çocuk maması talebinde bulunan Batman Valiliği, selden zarar görenlere bugüne kadar 750 battaniye ve 100 tüplü soba dağıttı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi de 30 gün boyunca Batman'a her gün bir tır dolusu yardım gönderme kararı aldı.
Beşiri oturulamaz durumda
Batman'ın Beşiri ilçesinin 90 haneli Asmadere köyünde selle birlikte dağ yamacında kopan taş ve kayalar köydeki yedi evi tamamen yıkarken, 13 evi de oturulamaz hale getirdi
Köy sakinleri, sel'in geldiğini dağ yamacında sel sularının sürüklediği taş ve kayaların çıkardığı seslerden duyduklarını belirterek, "Canımızı böyle kurtardık ama onlarca hayvanımız telef oldu. Yirmi ev kullanılamaz halde. Dağdan sürüklenen taş kaya, köyün içinde dere açarak köy çıkışına kadar sürüklendi. Yetkililerden çadır istedik, vermediler. Yardım bekliyoruz. Kış mevsimiyle birlikte zor durumdayız" dediler.
"Bu afet değil de ne olabilir"
Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, sel felaketinin yaşandığı İluh deresi çevresindeki semtlerde incelemelerde bulundu.
Batman'ın derhal afet kapsamına alınmasının gerektiğini ifade eden Mumcu, "Ortada hiç bir abartı yok. Batman'ın sokaklarında küçük yaştaki çocuklar çamur içinde. Başbakan bu fotoğrafı görsün. Burası Ankara'dan göründüğü gibi değil" dedi.
Baydemir çizmesini yalınayak dolaşan kadına verdi
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, geçmiş olsun dileğinde bulunmak amacıyla geldiği Batman'da selden etkilenen ailelerin sorunlarını dinledi.
Karşıyaka mahallesinde dolaşırken yalınayak gezen Behiye Atay'a, çizmesini veren Baydemir, sokağı yalınayak dolaştı. (EZÖ/KÖ)