Barış Sözcülerine Beraat
1 Eylül Dünya Barış Gününde yaptıkları açıklama nedeniyle, toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet iddiasıyla haklarında dava açılan Emek Platformu sözcüleri beraat etti.
1 Eylül Dünya Barış Günü'nde yaptıkları açıklama nedeniyle haklarında dava açılan Emek Platformu Dönem Sözcüsü ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Kani Beko ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu eski Dönem Sözcüsü Musa Sever'in duruşması, bugün İzmir 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
"Toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet"ten yargılanan Emek Platformu sözcülerinin duruşmasına çeşitli meslek odaları, demokratik kitle örgütleri ve sendikalar destek verdi. Duruşma sonucunda, mahkeme heyeti Beko ve Sever'in beraatine karar verdi.
Özgür Radyo'ya açıklamada bulunan Kani Beko, " Bize göre yargılanan bizler değil, barış talebimiz oldu. Eğer bu talebimiz suçsa, bu suçu işlemeye devam edeceğiz" dedi.
"Barış, demokrasi ve bağımsızlık talebi, emek mücadelesinin bir parçasıdır" şeklinde konuşan Beko "Emek mücadelesinin kazanımlarının sürekli kılınması, barışı talep etmekten ve elde etmekten geçer" dedi.(BB/NK)