İzmir`de bir grup banka memuru, ``özel hukuk hükümlerine göre çalışmak istemedikleri`` için mesleklerinin ellerinden alınacağını ileri sürerek, protesto eylemi yaptılar.
Konak`taki Halk Bankası önünde toplanan ve Büro Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi üyesi olan banka çalışanları adına basın açıklaması yapan Şube Başkanı Musa Sever, kamu bankası çalışanlarının ``Bankamatik memuru`` uygulamasıyla karşı karşıya bulunduğunu ileri sürdü. Sever, ``Binlerce arkadaşımızı, yıllarca özveriyle çalıştıkları kamu bankalarından, sadece özel hukuk hükümlerine göre çalışmak istemedikleri için bankacılık meslekleri ellerinden alınarak, genel müdürlük emrine, oradan da personel daire başkanlığına göndermeyi amaçlıyorlar`` dedi. ``Bankamatik bankacı değil, yıllardır olduğu gibi hizmet üreten kamu bankası emekçisi`` olma mücadelesi verdiklerini dile getiren bankacılar, daha sonra bankamatik kartlarını çıkararak, ``Bankamatik memuru olmak istiyoruz`` dediler. Bankamatikten maaşlarını çekmek isteyen bankacıların, maaşlarının yatırılmadığı görüldü. Bunun üzerine banka memurları, basın mensuplarına ``bakın maaşımızı bile yatırmıyorlar`` diyerek tepki gösterdiler