Bakkallar Zincir Marketlere Karşı
Bolu'daki tüm bakkalların şirkete ortak olmasını amaçladıklarını belirten Ayen, esnafın öncelikli sorununun vergi yükü olduğunu belirtti, küçük esnafın gerekli şartlarda ve uygun faizle kredi kullanamadığını açıkladı.
Toptan satıcılar zincir market açıyor
Bakkalların her geçen gün mahalle aralarına kadar yayılan ulusal zincir marketlerle rekabet yapamadıklarını söyleyen Ayen, şöyle konuştu:
* Bölgemizde üyelerimize mal temin eden toptan satıcıların aynı zamanda bölgesel zincir market açmaları üyelerimizin çalışmalarını olumsuz etkiliyor.
* Üretici firmaların zincir marketlere ve bölgesel marketlere daha ucuz mal temin etmeleri ve aynı ürünleri üyelerimize daha yüksek fiyattan vermeleri, üyelerimizin bölgedeki konumlarını tüketici gözünde olumsuz etkiliyor.
Vergi yükü artıyor
* Üyelerimizin gerçek usulde vergiye tabi olmaları ve yaptıkları tüm harcamaları masraf olarak işleyememeleri üzerlerindeki vergi yükünü artırıyor. Enflasyon nedeniyle üyelerimizin rafları boşalıyor. Bugünkü kredi faizlerinin de gerçeği yansıtmadığı görülüyor.
* Küçük esnafın devlete yük olmak değil yardımcı olmayı hedefliyor ancak, hükümetler esnafı desteklemiyor.
* Bakkalların sattığı ürün çeşitlerinin yüzde 50'sini şirket aracılığıyla ulaştıracağız. (BB/NK)