Bakan Çelikten Gözdağı
Dün, Ankara'dan İstanbul'a Diyarbakır'dan Bolu'ya çok sayıda kentte gerçekleştirilen Bayrağa saygı yürüyüşleri, mitingler ve "evlere,işyerlerine" bayrak asma kampanyaları bugün de devam etti.
Mersin 'de, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı 14 meslek odasının üyeleri, Cumhuriyet Alanı'nda toplandı. Dev bir bayrakla alana gelen grup İstiklal Marşı okuyup saygı duruşunda bulundu.
Milliyet'in haberine göre, TMMOB İl Sekreteri Zehra Korkmaz, bayrağın Türkler için kutsal olduğunu belirterek, "Bu millet yalnız kendi şerefli bayrağına değil, tüm ulusların simgesi olan bayraklara da saygılıdır. Gün, sağduyulu olma günüdür. Mersin'in siyasal ve ekonomik anlamda gelişmesine zarar veren bu tür üzücü olayların bir daha kentimizde ve ülkemizde yaşanmamasını diliyoruz" dedi.
Yozgat
Yozgat'ta sivil toplum örgütleriyle siyasi partilerin destek verdiği "Türk Bayrağına Saygı" yürüyüşü, şehirlerarası otobüs terminalinin önünde başladı. Ellerinde Türk bayraklarıyla Lise Caddesi üzerinden Atatürk Anıtı'nın bulunduğu Cumhuriyet Meydanı'na gelen grup, "Bayrağa uzanan eller kırılsın", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK, kahrolsun Apo" sloganları attı.
Ülkü Ocakları Yozgat Şube Başkanı Ethem Sedef, burada yaptığı konuşmada, "Bu vatanın her toprağı, atalarımızın kanlarıyla sulanmıştır. Gerekirse Türkiye için canımızı seve seve feda ederiz. Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır; toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır" dedi.
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez İlçe Başkanı İbrahim Tayfur Uğur da meydanda düzenlenen mitingde, yaşanan olayları nefretle izlediklerini ve en büyük tepkiyi, şehitler diyarı Çanakkale'de, Çanakkalelilerin vereceğine inandıklarını söyledi.
Burdur
Burdur MHP İl Başkanlığı da bir "Bayrağa Saygı" mitingi düzenledi.
Cumhuriyet Meydanı'nında toplanan 5 bin kişilik grup, mitinge Türk bayraklarıyla katıldı.
Mitingde, bayrağın "Türk halkının namusu, gururu ve şerefi" olduğu vurgulandı.
Elazığ
Keban'da, Fırat Üniversitesi (FÜ) Süleyman Demirel Meslek Yüksekokulu öğrencileri, protesto yürüyüşü düzenledi. "Kahrolsun PKK" sloganı atarak okuldan Atatürk Anıtı'na kadar yürüyen öğrenciler, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve İstiklal Marşı'nı okudu.
Yürüyüşe kaymakam Adem Uslu ve Belediye Başkanı Ramazan Çelik de katıldı.
Şanlıurfa
Şanlıurfa Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, MHP Şanlıurfa İl Teşkilatı ve bazı sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen yürüyüş ise Valilik önünde başladı.
Yürüyüş yapan grup "Bayrağa uzanan eller kırılsın", "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Urfalı bayrağına sahip çık" sloganları attı.
20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Bedük ile eşi Merih Bedük'ün de katıldığı yürüyüş, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.
Bakan Çelik: "Bayrağa uzanan eller kırılmalı"
Bu arada Mersin'deki olayın Türk Milleti'nin lanetlediği bir saldırı olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Bayrağa uzanan el, namusa uzanan el gibidir. Bu ellerin kırılması gerekir" dedi.
Niğde'nin Bor İlçesi'nde yapımı tamamlanan Atatürk Lisesi ile Özel İdare Pansiyonlu İlköğretim Okulu'nu hizmete açan Çelik burada yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı'nın, hükümetin, bakanların, Genelkurmayın konuyla ilgili gerekli tepkiyi ortaya koyduğunu belirtti.
Çelik, şöyle devam etti:
"Bayrağımızı, günlük siyasi çatışmaların, kavgaların odağına getirmeyelim, malzeme yapmayalım. Geçmiş yıllarda bu ülkenin bazı kutsal değerleri üzerinde, hatta şehitlerin kanı üzerinde siyaset yapıldığı oldu ve bu tartışmalar, bu ülkeye zarar verdi. Türkçemiz, bayrağımız, İstiklal Marşımız üzerinde uzlaşmamız gereken, varlığımızın sebepleridir. Bu değerlerimize sıkı sıkıya yapışalım ama bunu bir siyasi polemik malzemesi ve ideolojik gösterge haline getirmeyelim. Çatışma unsuru olarak kullanmayalım. Varlığımızın, birliğimizin, dirliğimizin sembolü olarak, gözümüzün nuru olarak bunlara bakalım".(AK/EÜ)