Aydınlar Güçbirliği Yaptı
3 Kasım 2002 seçimleri öncesinde Emek, Barış ve Demokrasi Bloku'nu destekleyerek, büyük bir sinerji yaratan aydınlar, bu sefer 28 Mart seçimleri öncesi Demokratik Güçbirliği'ni destekleyeceklerini açıkladılar.
Aralarında gazeteci, yazar, akademisyen ve sanatçıların da bulunduğu 100'ü aşkın aydının imza koyduğu destek metni, Taksim Andon Kafe'de kamuoyuna açıklandı. Aydınlar adına çağrı metnini okuyan Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Cengiz Bektaş şunları belirtti:
"Kağıt üstünde kalan yalan demokrasiye karşı, gerçek demokrasi için; karanlığa karşı, geleceği aydınlık bir Türkiye için; gericiliğe karşı çağdaş bir Türkiye için; Amerika Birleşik Devletleri (ABD) güdümlü, savaş yanlısı politikalara karşı, komşularıyla barış içinde yaşayan bağımsız bir Türkiye için; giderek artan yoksulluğa ve derinleşen bölgesel eşitsizliğe karşı, insanlarının mutlu ve geleceğinden umutlu yaşadığı bir Türkiye için; yerel yönetimlerden başlayarak halkın ülke yönetimine katıldığı bir siyasal yapının önünün açılabilmesi için; barış, kardeşlik, iş, aş ve özgürlük için; bu ülkede gerçek muhalefetin olduğunu göstermek için; değiştirmek için birleşmenin mümkün olduğunu gösteren Demokratik Halk Partisi (DEHAP), Emeğin Partisi (EMEP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Sosyaldemokrat Halk Partisi (SHP), Özgür Parti ve Sosyalist Demokrasi Partisi'nin (SDP) oluşturduğu Demokratik Güçbirliği'ni desteklediğimizi duyuruyor ve tüm halkımızı da oylarıyla Demokratik Güçbirliği'ni desteklemeye çağırıyoruz."
Açıklama sırasında, Güçbirliği'ne destek çağrısı metnini imzalayan şu isimler hazır bulundu: Tarık Akan, İlkay Akkaya, Belkıs Akkale, Onur Akın, Celal Başlangıç, Ragıp Zarakolu, Ragıp Duran, Cezmi Ersöz, Güngör Gençay, Prof. Dr. Gencay Gürsoy, Metin Kahraman, Hasip Kaplan, Yaşar Kurt, Ece Temelkuran ve Vecdi Sayar.
Demokratik Güçbirliği'ni destekleyen aydınlar, Demokratik Güçbirliği'nin Türkiye'nin sorunlarının çözümü için önemli bir şans olduğunu belirterek, 28 Mart'ta herkesin Güçbirliği'ni desteklemesi gerektiğine işaret ettiler. Açıklamaya katılan aydınlar şu görüşleri dile getirdi:
"Güçbirliği süreklileşmeli"
Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Cengiz Bektaş: Demokratik Güçbirliği olmazsa olmaz koşul durumuna geldi. Bu oluşumu desteklemek biz aydınların boşlayamayacağı sorumluluktur. Bu tür oluşumlar, sadece seçimler için değil seçimlerden sonra da aynı şekilde gücünü daha da genişleterek çalışmalarını hızlandırmalıdır. Türkiye'nin tek alternatifi şu anda var olan Güçbirliği'dir.
"Farklı çevrelerle buluşulmak"
Milliyet gazetesi yazarı Ece Temelkuran: Her, seçimde aydınlar bir araya gelerek bazı metinlerin altına imza atıyoruz. Çok iyimser olmamakla birlikte yaratılan birlikteliğin daha sabırlı bir şekilde daha da gelişeceğini umuyorum. Bu Güçbirliği'nin seçimlerden sonra da birlikte hareket ederek, farklı çevrelerle buluşması gerekiyor. Daha olumlu bir havanın yaratılacağına eminim.
"Demokrasi ile taçlanacak"
Sanatçı Metin Kahraman: Kürt özgürlük mücadelesi, Türkiye'de bu kadar çok zenginlik varken, tek kültürlülükle bir yere varamayacağımızı ve bu zenginliklerin birlikte hareket etmesini öğretti. Demokratik Güçbirliği'nin en önemli yanı, bileşenlerin oy oranlarından çok, Anadolu'daki farklı mozaikleri ortaya çıkaracak olması. Dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan böyle bir birlikteliği demokrasi ile taçlandıracak. Demokrasinin köklerini dışarıda, Avrupa'da değil, bu topraklarda aramak ve yaratmak gerekiyor. Bunu da Demokratik Güçbirliği yaratacaktır.
Bove'nin Türkiye eleştirisi
Fransa Köylü Federasyonu Başkanı Jose Bove: Diyarbakır'da Newroz'a katılmak üzere Kürt halkı tarafından davet edildim. Türkiye'de biçimsel bir demokrasi var. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girmesi tartışılıyor. Ama yaşananlar varken, mümkün değil. Demokrasi için biz buradayız. Sivil ve siyasal demokrasi istiyoruz, ama onunla da kalmayan ekonomik ve sosyal demokrasiyi de yakalamalıyız. Ancak gördük ki; Türkiye'de ekonomi, Dünya Bankası'nın elinde. Bunun için birlikte mücadele etmeliyiz. Umudu birlikte küreselleştirmeliyiz.
"Birlik çok önemli"
Yazar-şair Vecdi Sayar: Aydınların yazarların solu desteklemeleri yeni değil. Bu seçimlerde Güçbirliği'nde birçok partinin ve oluşumun imzası ile birleşmeleri önemli. Türkiye'de ne yazık ki, sol olduğunu iddia eden bazı güçler tıkanıklık içinde. Güçbirliği güzel bir örnek olacak.
İmzacılar
Destek çağrı metnini imzalayan ancak açıklamada bulunmayan isimler ise şöyle:
Esin Afşar, Selma Ağabeyoğlu, Doç. Dr. Yüksel Akkaya, Tuncay Akdoğan, Müjde Ar, Orhan Alkaya, Necmiye Alpay, Aytaç Arman, Rutkay Aziz, Fırat Başkale, Gülay Batur, Cihat Aral, Ali Asker, Oya Baydar, Burhan Berken, Boğaziçi Gösteri Sanatlar Topluluğu, Gülsüm Cengiz, Önder Çakar, İpek Çalışlar, Oral Çalışlar, Şekibe Çelenk, Yusuf Çetin, Halit Çelenk, Nevzat Çelik, Yılmaz Çelik, Murat Celikkan, İbrahim Çiftçioğlu, Ergin Cinmen, Aydın Çubukçu, Arif Damar, Cihan Demirci, Aynur Doğan, Hırat Dink, Tarık Ziya Ekinci, Aydın Engin, Şükrü Erbaş, Ali Ekber Eren, Halil Ergün, Erdal Erzincan, Mercan Erzincan, Kutsal Evcimen, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Canan Gerede, Müjdat Gezen, Yaşar Günel, İsmail İlknur, Handan İpekçi, Çerkeş Karadağ, Kemal Kahraman, Ercan Karakaş, Muammer Ketencoğlu, Hasan Kıyafet, Erol Kızılelma, Canol Kocagöz, Servet Kocakaya, Gülcihan Koç, Volkan Konak, Kazım Koyuncu, Doç. Dr. Ahmet Haşim Köse, Perihan Mağden, Ali Nesin, Yılmaz Onay, Taner Ongür, Atilla Özsever, Ar. Gör. Yasemin Özdek, Erdal Özyağcılar, Adnan Özyalçıner, Nurettin Rençber, Pınar Sağ, Tolga Sağ, Vedat Sakman, Ersin Salman, Menderes Samancılar, Yücel Sarpdere, Adnan Satıcı, Av. Ali Saydı, Vecdi Sayar, Sennur Sezer, Mümtaz Sevinç, Doç. Dr. Cem Somel, Mustafa Sönmez, Doç. Dr. Tank Şengül, Efkan Şeşen, Zeynep Tanbay, Tevfik Taş, Nurcan Tezel, Doğan Tılıç, Prof. Dr. Taner Timur, Hatice Tuncer, Vedat Türkali, Doç. Dr. Mehmet Türkay, Prof. Dr. Meral Uysal, Prof. Dr. Işıl Ünal, Ahmet Ümit, Mehmet Uzun, Mustafa Yalçıner, Nejat Yavaşoğulları. (BB/YS)