Asker Babaları: Vatan Sağ Olsun Diyemiyorum
Gazete haberlerine göre, Mardin Dargeçit'e bağlı Sunatkapı bölgesinde 24 Eylül akşamı devriye görevi yapan askerler, pusu kuran PKK'lilerin saldırısına uğradı. Çatışmada 24 yaşındaki Teğmen Cengiz Evranos ve iki korucu yaralandı. Helikopterle Şırnak Askeri Hastanesi'ne kaldırılan Teğmen Evranos tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
4 Eylül'de Mardin'deki görevine başladığı öğrenilen Teğmen Evranos'un Balıkesir'de yaşayan babası Nuri Evranos, oğlunun ölümüne tepkisini şöyle dile getirdi:
"Oğlumla daha dün (önceki) sabah görüştüm. 'Nasılsın' dedim. 'İyiyim. Günler çok çabuk geçiyor' dedi. Oğlumu Mardin'e gönderirken şehit olacağını hiç düşünmemiştim. Bu olayların tek sorumlusu ABD. PKK bir maşa. Bu yüzden 'Kahrolsun ABD' diyorum. 'Vatan sağ olsun' diyemiyorum. Milletvekilleri ve siyasetçiler de çocuklarını askere ve Dargeçit'e göndersin."
"Ben de vatan sağ olsun diyemiyorum"
Bir yıl önce Siirt-Pervari'de askerlik yaparken PKK'nin yola döşediği mayının patlatması sonucu ölen Zeki Yenal Gülseren'in babası Mehmet Gülseren de, savaş karşıtları sitesine bir mektup göndererek, "Ben de vatan sağ olsun diyemiyorum" dedi.
Gülseren mektubunda, "Hakkımı helal etmiyorum, kirli politikalarınıza kurban ettiğiniz çocuğumda, hiç kimsenin şehidi falan değil, bundan böyle de askere gönderecek, kurbanlık çocuğumuz yok, vicdani retçi olup ceza evinde yatsınlar" diyor.
Zenginimiz bedellidir, askerimiz fakirdendir!
"Kirli savaşın sürmesini isteyen, bu işten rant elde edenlerin, çocuklarını savaş alanlarında göremiyoruz ve her nedense kurşun, bomba, mayınlar bunlara ulaşamıyor" diyen Gülseren soruyor:
"Eğer vatan tehlikedeyse, bu ülkenin kaymağını yiyenlerin, kendileri ve çocukları(VATAN)larına, sahip çıkmaları için savaşmaları gerekmiyor mu, bu işte bir terslik yok mu?"
Yüzgeç'in annesi: "Vatan sağ olsun" demeyeceğim
1 Eylül'de Van'ın Saray ilçesinde PKK'lilerin açtığı ateş sonucu ölen 27 yaşındaki Deniz Yüzgeç'in annesi Ayfer Yüzgeç de, "Almanya'dan geldi, bir ay sonra, daha doyamadan askere gitti. Van'a kalkacak uçak rötar yapınca trenle gitti. Ancak vatan sağ olsun demiyorum. Evladımı feda etmiyorum. Çünkü devlet oğlum için bir şey yapmadı. Ne çelik yelek, ne zırhlı araç verdi. Hükümeti istifaya davet ediyorum" demişti.
Baba İsmail Yüzgeç, "Şehit babası olarak duygularım hem çok hem yok" derken, kardeşi Barbaros Yüzgeç, hükümeti protesto için saçlarını asker tıraşı stilinde kestirmişti. (KÖ/TK)