Allianoi Kampanyasına Kaymakam Engeli
Ayvalık Kaymakamlığı, Halkevi'nin yazılı başvurusunu, "İmza kampanyasına konu olan yerin İzmir ili Bergama ilçesinde olduğu ve ilçe sınırlarında olmadığı" gerekçesiyle reddettiğini açıkladı.
Ayvalık Halkevi Yönetim Kurulu, 22 Eylül günü saat 11.00-18.00 saatleri arasında, Talatpaşa Caddesi'nde imza kampanyası için stand açma talebinin kaymakamlığın engellemesini protesto etti.
Halkevleri yaptığı yazılı açıklamada kaymakamlığın açıklamasının "talihsiz" olduğunu belirterek "Ret yanıtının mantığından yola çıkacak olursak, çok vahim varsayımlara ulaşabiliriz; İzmit depreminin yalnızca İzmitlileri ilgilendirdiği; bir orman yangınına yakın beldelerden itfaiye ekipleri gitmemesi gerektiği; denize kıyısı olmayan yerleşimlerimizdeki yurttaşlarımızın, deniz kirliliğine duyarsız kalması gerektiği gibi bazı düşüncelere sahip olabiliriz" dedi.
Allianoi'un bu dünyanın sınırlarında olmasının bile, bu trajediye karşı durmak için yeterli olacağına dikkat çeken Halkevi, Allianoi'nin, bütün insanlığın ortak mirası olduğunu belirtti.
Halkevi Allianoi Kurtarma Kazısı'na Bergama haricinde yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda kurum ve kuruluşun destek verdiğini, imza kampanyası çerçevesinde Avrupa'da 35 bin imzanın toplandığını hatırlattı.
Yürütülmekte olan imza kampanyasının Ayvalık'ta da geniş bir katılımla gerçekleşeceğini umduklarını belirten Halkevi, stand açmanın yanında, duyarlı yurttaşları, kurum ve kuruluşları da kampanyaya destek vermeye çağırdı. (KÖ)