Alınterinin 115 Yıllık Coşkusu 1 Mayıs
İstanbul'da geçen yıl yer tartışmaları yüzünden iki farklı alanda kutlama yapan sendikalar bu yıl 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı hep beraber Kadıköy'de kutlayacaklar.
Kadıköy'de 9 yıl aradan sonra gerçekleşecek kutlamalara siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, aydınlar ve sanatçılar da destek veriyor.
Geçen yıl 1 Mayıs kutlamalarında yaşanan ayrışmayı bianet'e değerlendiren siyasi analist Kenan Kalyon, "Geçen yılki ayrışma yeterli nedenlerden yoksundu. Ayrışan tarafların ona vermeye çalıştığı anlamı ve değeri de taşımıyordu. Bu bakımdan bu yılki birliktelik, yapaylığın ortadan kaldırılması anlamında doğru bir adımdır" dedi.
Geçen yıl ortaya çıkan durumun esası itibariyle bir alan ayrışması olduğunu söyleyen Kalyon şöyle devam etti:
"1 Mayıs kutlamaları açısından en önemli yer İstanbul olsa bile ayrışma İstanbul'la sınırlıydı. Bir Şişli-Taksim ayrışması da diyebiliriz.Bu yönüyle yapay bir ayrışma demek için yeteri kadar sebep vardı. Aksi olsaydı geçen 1 Mayıs'tan bu yana bu ayrışmanın devam etmesi gerekirdi."
Kürt hareketinin 1 Mayıs'a kitlesel olarak katılma kararı almasını da değerlendiren Kalyon, "İşçi sınıfının içerisinde en ağır koşullarda çalışanların çoğunluğunu Kürtler oluşturmasına karşın, Kürt hareketi bugüne kadar 1 Mayıs'a Newroz kadar ilgi göstermedi. Bunu değişip değişmeyeceğini görmek için önümüzdeki 1 Mayıs'ı görmek gerek" dedi.
Emekçilerin 1 Mayıs için "sivriltilmiş" bir taleplerinin olmadığını da ifade eden Kalyon, "İşçi hareketinin 1 Mayıs'ı yeterince kristalize edemediğini ve taleplerinin genel kaldığını söyleyebiliriz. Özelleştirme, yoksulluk, yıllardır süregelen sorunları düşündüğümüzde, işçi sınıfı, 1 Mayıs'ta taleplerini daha somut ve doğrudan dile getirebilmeli" diye konuştu.
Bu yılın teması sevgi
Bu yılki 1 Mayıs'ta ağırlıklı olarak "sevgi" teması işlenecek.
"Evime ekmek götürmeyi, işimi, çevremi, düşünmeyi, fabrikamı, kitap okumayı, üretim araçlarını, özgürlüğü, demokrasiyi, sendikalarımı seviyorum."
Emekçilerin 1 mayıs talepleri şöyle:
* IMF politikalarına karşı halktan yana ekonomik bir seçeneğin olabileceğini söyleyeceğiz.
* Sosyal alandaki yıkım politikalarına karşı sosyal devleti savunacağız.
* ABD'nin Türkiye ve Ortadoğu'daki üzerindeki emperyalist politikalarına karşı çıkacağız.
* AB ile ilişkilerde demokratikleşmeye katkı sunabilecek girişimleri desteklerken, emekçilerin çıkarlarına aykırı düzenlemelere karşı çıkacağız.
* Baskılara karşı demokrasi ve özgürlüklerden vazgeçmeyeceğimiz ifade edeceğiz.
* Toplumdaki kutuplaşma ve gerginlik yaratma politikalarına karşı barış ve kardeşliği öne çıkaracağız.
* Savaş çığırtkanlığına karşı ülkede ve bölgede barıştan yana tavrımızı açıklayacağız.
* Sendikal haklarımızı elimizden alan 12 Eylül hukuku ve onun antidemokratik çalışma yasalarına karşı mücadelemizi yükselteceğiz.
* Örgütlenme ve toplu pazarlık hakkı başta olmak üzere tüm sendikal hakların özgürce kullanılabilmesi için hiç durmadan çaba göstereceğiz.
Emekçiler üç güzergahtan yürüyecek
1 Mayıs kutlamalarını düzenleyen DİSK, KESK, Türk-İş, Hak-İş, Kadıköy İskele Meydanı'na üç güzergahtan yürüyecekler. Belirlenen toplanma alanları Haydarpaşa Garı, Haydarpaşa Numune Hastanesi yanı ve Tepe Nautilus-Carrefour alışveriş merkezi önü.
Dört konfederasyon belirlenen güzergahlarda ayrı ayrı toplanarak, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerle birlikte saat 11.00'de meydana yürüyecekler, miting ise saat 12.00'de başlayacak.
1 Mayıs günü konfederasyon temsilcileri saat 09.00'da Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği'nde toplanarak saat 09.30'da Taksim Kazancı Yokuşu'ndaki anıta çiçek bırakacak, ardından da Taksim Cumhuriyet Anıtı'na 1 Mayıs çelengi koyacak.
Bu arada, mitinge katılım için Boğaziçi Köprüsü'nün kullanılmayacağını açıklayan 1 Mayıs Tertip Komitesi, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün Anadolu Yakası'na geçiş için kullanılacağını, ayrıca Eminönü ve Karaköy Vapur İskeleleri'nden vapur ve motorlarla geçiş yapılabileceğini, Beşiktaş-Kadıköy iskelesinin ise kullanılmayacağını, mitingin sona ermesinin ardından Avrupa Yakası'na geçiş için tüm vapur hatlarından istifade edilebileceğini bildirdi.
115 yıllık coşku
Paris'te 1889'da toplanan 2. Enternasyonal, her yıl 1 Mayıs'ın dünya işçilerinin birlik ve dayanışma içinde mücadele günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı. 1 Mayıs günü Uluslararası İşçi Bayramı olarak ilk kez 1890 yılında Amerika, Avusturya, İsveç gibi bazı ülkelerde kutlanmaya başladı.
Türkiye'de ilk büyük kutlamalar, 1921 yılında işgal altındaki İstanbul ve Ankara, İzmir, Adapazarı, Eskişehir'de yapıldı. İzmir İktisat Kongresi'nde 1 Mayıs İşçi Bayramı olarak kabul edilmiş, 1925'te ise 1 Mayıs Bahar Bayramı olarak yasallaşmıştı. (KÖ/TK)