Alanyanın Turizm Sorunları
Kaymakam Gökçe'ye göre Alanya'nın 12 maddelik turizm sorunları şöyle:
1- Balıkçı Barınağı tamamlanmadı.
2- Yat Limanı tamamlanmadı.
3- Olimpik yüzme havuzu inşaatımız yıllardır bekliyor.
4- Alanya ve çevre beldelerinde çöp imha tesisimiz yok. Çöpler rastgele yerlere dökülüyor ve bir turizm kenti olan Alanya'ya bu durum yakışmıyor.
5- Yaz aylarında elektrik kesintileri had safhaya ulaşıyor. Voltaj düşüklüğü nedeniyle sürekli jeneratör çalıştırılıyor. Trafoların güçlendirilmesi ve Alanya'nın Anamur hattından da beslenmesi gerekiyor.
6- Yüksek gerilim hatları şehrimize yakışmıyor. Yeraltına alınması gerekiyor.
7- Yol ihtiyacımız var. Turist ülkesinden Antalya'ya 2 saatte geliyor, Antalya'dan Alanya'ya 4-5 saatte ancak ulaşabiliyor. Ayrıca ölümlü kazalar da yaşanmaktadır.
8- Beldelerin altyapısı yok. Turizm açısından altyapı sorunları mutlaka çözülmeli. Beldelere genel bütçeden ya da yap-işlet-devret modeliyle atık su arıtma tesislerinin yapılması gerekiyor. 3 beldenin ihtiyacını bir tesis karşılayabilir.
9- Alanya turizminin 12 aya ve iç kesimlere yayılabilmesi için 45 kilometre uzaklıkta, 2 bin 300 metre yükseklikte bulunan Akdağ Kayak Merkezi'nin mutlaka hayata geçirilmesi gerekiyor. Böylelikle kışın Alanya'da atıl vaziyette kalan tesisler dolacaktır.
10- İmar planında Alanya'ya 3 tenis, 3 hentbol sahası ayrıldı. Hentbol ve tenis müsabakaları Alanya'da yapılıyor ancak halen sahamız yok. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz.
11- İç Kale, Tersane, Tophane ve Kızılkule gibi tarihi değerlerimizin restorasyonunun yapılması gerekiyor. Ayrıca Kale'de sürdürülen kazı çalışmaları da bir an önce bitirilmeli.
12- Manavgat-Alanya arasında havaalanının olmayışı çeşitli sıkıntılara neden olmaktadır. Havaalanı konusunda desteklerinizi bekliyoruz. (YÖ)