Akdenizin İlk Erkek Hemşiresi Antalyada
Okulunun mezuniyet töreninde, kız arkadaşları ile birlikte kep giyen Büyükkartal, cerrahi hemşirelik üzerine yüksek lisans yapacağını söyledi.
Çağdaş bir hareketle, YÖK'e başvuru yaparak sağlık yüksekokuluna erkek öğrencilerin de alınmasını isteyen Akdeniz Üniversitesi, ilk erkek öğrencilerini 1999 yılında kabul etti.
Kars Kafkas Üniversitesi Fizik Bölümü 2. sınıfta okurken, matematik öğretmeninin tavsiyesi üzerine hemşire olmayı kafasına takan 24 yaşındaki Ali Büyükkartal da, bölümü tercih eden sayılı öğrenciler arasında yer aldı.
Ülkemizdeki önyargılar nedeniyle başvurular hayli düşük olduğu Akdeniz Üniversitesi Antalya Sağlık Meslek Yüksek Okulundan, 2004-2005 öğretim yılı döneminde mezun olan Ali Büyakkartal, burs aldığı "Osmaniye Fresenius Medice Care Diyaliz Merkezi'nde göreve başladı.
Kafkas Üniversitesi fizik bölümünde okurken yeniden sınava girip Antalya Sağlık Meslek Yüksek Okulunu kazanan Ali Büyükkartal.60 kişilik sınıfta tek erkek öğrenci. İdealindeki meslek olan hemşireliği yapmaktan büyük gurur duyduğunu belirten Büyükkartal, Osmaniye'de Özel bir diyaliz merkezinde işbaşı yaptı.
"Hastalara hemşire olduğumu söylediğimde 'Erkekten hemşire olur mu?' diye gülüyorlardı" diyen Büyükkartal, "Ancak hastalar şimdi buna alıştılar" diyor
Osmaniye Fresenius Medice Care Diyaliz Merkezi Diyaliz Hekimi Uz. Dr. Şükrü Şipal de, Büyükkartal'ın merkeze erkek hemşire olarak ayrı bir hava getirdiğini ve çalışmalarından son derece memnun olduklarını söyledi.
Kamu kurumlarında çalışmaları yasak
Ali Büyükkartal, " Ben erkek hemşire olarak klinik anlamda avantajlı olduğumu düşünüyorum. Stajda yoğun bakımda hocalar beni tercih ediyordu. Nişanlım Perihan, hemşire olmama güldü ama,sonra alıştı ve şimdi büyük destek veriyor." dedi.
Büyükkartal, yürürlükteki yasa erkek hemşireyi kabul etmediği için kamu kurumlarında erkek hemşirelerin görev yapamadıklarını bildirdi.
O yıllarda Akseki Sağlık Meslek Yüksekokulu'na 3, Antalya Sağlık Yüksekokulu'na ise iki erkek öğrencinin kaydını yaptırdığını, ancak onların eğitime devam etmediklerini söyledi.
Yüksek Öğretim Kurulu'nun 2003'de aldığı bir kararla erkek öğrencilere hemşirelik bölümüne girme hakkı kaldırıldı. Yasağın ardından bölümü okuyarak mezun olabilen tek erkek öğrenci olan Büyükkartal, şimdi sınıf arkadaşlarıyla birlikte mezuniyet heyecanı yaşarken de,bölgenin de ilk ve tek erkek hemşiresi olarak anılıyor.
Yüksekokulun öğretim üyeleri, "Cinsiyet ayrımının olmaması gerektiğini gösteren başarılı bir öğrenci" olarak tanımladıkları Ali Büyükkartal'la gurur duyduklarını söylüyor.
Ali Büyükkartal, Antalya'daki son günlerini tatil yaparak değerlendirdiğini belirterek "Hemşireliğe aşığım diyebilirim. Cerrahi hemşirelikte yüksek lisans yapacağım" dedi.(AD)