Afete Müdahale İçin Sağlık Ekipleri Kuruluyor
Afetlerde Sağlık Organizasyon Projesi (ASOP) Bölge Eğitimcisi Faysal Yıldırım, "Projemizin amacı afetlerde ölüm ve sakatlıkları kabul edilebilir seviyelere indirmek. Strateji uygulamamız; iyi eğitilmiş gönüllü ekipler, enkaz kurtarma ekiplerinin hazırlanması, hızlı, güvenli hasta naklinin sağlanması ve profesyonel yönetim organizasyonunun oluşturulmasına dayanıyor" dedi.
Bugüne kadar bu çalışmaları arama kurtarma ekipleri, sivil savunma ve itfaiyenin birlikte gerçekleştirdiğini söyleyen Yıldırım, "Bu ekiplere medikal ekiplerin de eklenmesinin gerektiği görüldü. Bu projeyle, acil durumlarda hekim ve yardımcı sağlık personelinden oluşan ekipler de müdahaleye katılacak" dedi.
Sivil Savunma İl Müdürü Mahmut Sönmez ise, arama kurtarma ekiplerinin çalışma sisteminden söz ettiği konuşmasında, "Şanlıurfa'da bir arama kurtarma şefi ve 11 teknisyen var. İki adet kurtarma aracımız mevcut. Araçlarımızda önemli bir eksikliğimiz var, o da arama ve kurtarma dedektörü" diye konuştu.
Sağlık İl Müdürü Dr. Nevzat Yetkin de, UMKE'de hizmet vermek üzere gönüllü 25 kişilik bir ekip oluşturduklarını belirterek, "İlk kitapta gönüllülük esasına dayanarak 25 kişilik bir ekip oluşturuyoruz. Daha sonra sağlık camiamızdan hekim ve yardımcı sağlık personelinden talep geldiğinde bu eğitimlerimize tabi tutacağız" dedi.(EÜ)