Adanada Okullar Çocuk İşçiler İçin Açık
Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının eğitimlerinin kesintiye uğraması da bunlardan biri.
bianet'e konuşan Sosyal Destek Merkezi'nden Ayşegül Özbek, çadır gruplarından toplam 39 çocuğun Sosyal Destek Merkezi'ne düzenli olarak devam ettiğini belirterek, 20 çocuğun ilköğretim kuşağında, 19 çocuğun da okul öncesi grupta olduğunu kaydetti.
Uluslararası Çalışma Örgütü ve Milli Eğitim Bakanlığı, İlköğretim Genel Müdürlüğü'nün ortaklaşa sürdürdüğü "Gezici Mevsimlik Tarım İşçiliğinde, Çocuk İşçiliğinin Eğitim Yoluyla Sona Erdirilmesi Projesi" yaklaşık üç aydır sürüyor.
Adana'da, mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olarak yerleşim gösterdiği Karataş ilçesinde uygulamaya konan proje kapsamında ilçeye 10 km mesafede kurulan Sosyal Destek Merkezi'nin verdiği bilgilere göre, çadır ziyaretleri sonucunda kayıt altına alınan ilköğretim kuşağındaki çocuk sayısı 592.
Özbek, farklı çadır gruplarının bulunduğu bölgelere yakın ilköğretim okullarının yaz döneminde açık tutulması kapsamında, 11 Temmuz 2005 tarihinde Çimeli Benli, 18 Temmuz tarihinde de Bahçe Hamit Buğa ve Yemişli İlköğretim okullarında eğitim çalışmalarının başladığını belirtti.
Çimeli Benli ilköğretim okuluna devam eden çocuk sayısının 46, Bahçe Hamit Buğa ilköğretim okuluna devam eden çocuk sayısının da 55 olduğunu belirten Özbek, proje kapsamında eğitimlerden yararlanan toplam çocuk sayısının 130 olduğunu söyledi.
24 ay sürecek olan projede, 1000 çalışan çocuğun işten çekilmesi, henüz pamuk toplama işinde çalışmayan ancak risk altında bulunan 1750 çocuğun iş piyasasına girmesinin önlenmesi ile 600 ailenin çeşitli unsurlarla desteklenmesi hedefleniyor. (NG/TK)