Acılarımız Bölünmüş Değil Ortak
Kuzey'deki tören Cumartesi saat 10.00'da Muratağa'da başlayacak, Güney'de ise, Saints Constantine ve Helen's Mezarlığı'nda ikinci bir anma töreni yapılacak. Devamında da Eğlence'de Türk-Rum Dostluğu Anıtı'nda kısa bir tören yapılacak... Törenlere Kıbrıslıtürklerle Kıbrıslırumlar birlikte katılacak.
Kıbrıs'taki çeşitli siyasi parti temsilcileri ve aktivistin katılımı ile oluşturulan 'Milliyetçiliğe ve Savaşa karşı İki Toplumlu Girişim' dün ara bölgede bir basın toplantısı düzenleyerek yapacakları etkinlikleri kamuoyuna duyurdu.
"Milliyetçiliği durduracağız"
Basın toplantısında ilk etkinlik olarak 26 Temmuz Cumartesi günü 1974'deki savaşlarda ölen sivilleri anmak amacı ile törenler yapacağınıçıklayan girişimin basın toplantısında okunan deklarasyonu ve anma etkinliği açıklaması şöyle:
* 1950'li yıllardan başlayarak 1974'te adanın "nihai" bölünmesine dek 60'lı yıllarda da devam eden süreçte binlerce masum Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum yerinden edilmiştir. Hayatları, her iki tarafın egemen sınıflarının siyasi amaçları ile adanın Ortadoğu petrol kaynaklarına yakın Akdeniz'de stratejik konumunu denetim altına almaya çalışan Büyük Güçler tarafından biçimlendirilmiştir.
* Yıllarca her iki taraftan "milliyetçiler" iki taraf arasında farklılıkları ve nefret duygularını körüklemek amacıyla kendi insanlarının acılarını büyütmektedirler.
* Çatışmalar ve gerginlikler yaşanıyor. Militarizm "günlük yaşamın parçası" haline getirilmiştir. Kıbrıs, korkunç düzeyde orduların, askeri güçlerin ve silahların yığıldığı bir toprağa dönüştürülmüştür.
* Militarizme ve milliyetçiliğe karşı çıkanlar baskıya uğruyor. Militarizme karşı yazı yazanlar Kuzey'de askeri mahkemelerde yargılanıyor. Son kırk yıldan beridir milliyetçiler insanlarımızın çektiği acıları kendi çıkarları doğrultusunda sömürmektedirler.
* Artık onlara yeter demeliyiz. Onları durdurmalıyız. Milliyetçiliğe ve savaşa artık kan yok! Her iki taraftan da binlerce sade yurttaş bu arzuyu paylaşıyor.
"Mesajımız Türk ve Yunan halklarına da..."
* Acıların "bölünmüşlüğü" yoktur, savaşlar için karar vermemiş, savaşları istememiş ama yaşamlarını bu savaşlarda yitirmiş Kıbrıs'ın sade yurttaşları için acılar ortaktır.
* Onları unutmuyoruz, onları öldüren canileri de affetmiyoruz ve biliyoruz ki ancak savaşlara ve kan göllerine nihai bir sonuç verdiğimizde ve adada barış ve demokrasiyi sağlamak için çalıştığımızda adalet yerine gelecektir.
* Ortaya koyduğumuz bu inisiyatifle Kıbrıs'ta yaşayan sade insanların yanısıra ada dışındakilere, özellikle Yunanistan ve Türkiye halkına güçlü bir barış ve yeniden yakınlaşma mesajı göndermek istiyoruz.(NK)