ABDye Levrek Konyadan Gidiyor
Beyşehir Gölünden çıkan levrekleri işleyen Konyadaki 18 fabrika, yılda 14 milyon dolarlık balık ihracatı yapıyor. Yaklaşık 25 bin insan bu işten geçimini sağlıyor.
Türkiye'nin üçüncü büyük gölü durumundaki Beyşehir Gölü'nden çıkan levrekleri işleyen Konya'daki 18 fabrika, yılda 14 milyon dolarlık balık ihracatı yapıyor.
Balık fabrikaları başta ABD olmak üzere pek çok ülkeden gelen levrek talebini karşılamakta zorlanıyor.
25 bin insan geçimini sağlıyor
Konya'nın Beyşehir ilçesi sınırları içindeki Beyşehir Gölü balık ihracatı ile de ekonomik açıdan önemini korumaya devam ediyor.
10 tanesi Beyşehir'de olmak üzere, Yalvaç, Seydişehir ve Konya'da toplam 18 fabrikaya levrek veren Beyşehir Gölü, yaklaşık 25 bin insanın geçimini sağlıyor.
Beyşehir Gölü'nden tutularak fabrikalarda işlenen yıllık ortalama 4 bin ton levrek önemli bölümü ABD olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden alıcı buluyor.(FA)