AB Gençleri Meslek Sahibi Yapacak
Avrupa Birliği Aday Ülkeler Sorumlusu Milena Corradini, Mesleki Eğitimi Güçlendirme Projesi Danışmanlık Ekibi lideri Carsten Schmitt, Proje Eş Yöneticisi Dr. Recep Altın, Eğitim Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Balcı ve İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Akyüz'ün katıldığı ziyarette konuşan Corradini, "genç nüfusun mesleki eğitim alması için proje geliştirdiklerini" söyledi.
Corradini, "50 milyon Euro bütçeli projenin sivil toplum örgütleri, milli eğitim müdürlükleri ve yerel yönetimlerin ortaklığında uygulanacağını" belirterek, "Projenin hayata geçmesinde tek şartımız eğitim sonunda en az yüzde 50 iş istihdamı sağlanması" dedi.
"İş olmayınca kursların da anlamı yok"
Başkan Bekir Kumbul da AB heyetine, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Kültür ve Hizmet Evi, kentlilik-vatandaşlık bilincinin geliştirilmesine yönelik eğitim, engelliler köyü ve mesleki eğitim projeleri hakkında bilgi verdi.
Başkan Kumbul, "Ara eleman konusunda ciddi bir sıkıntı yaşanıyor. Bizim gözümüzde genç nüfusumuz, petrol üreten ülkelerin petrolü kadar değerlidir" dedi.
Kumbul, "Antalya'da kurslar düzenliyoruz. Ancak iş olmayınca sertifikalar vitrinlerde kalıyor. İşi görerek, işe göre eğitim vermek daha uygun olacaktır. Antalya turizmin yanında tarımda da Avrupa'nın sebze, meyve ambarı olmaya aday. Bu konuda da mesleki eğitim projeleri düzenlenebilir" dedi.
Kayıtlara göre Antalya'da yüzde 8 oranında işsizlik oranı var. Bu oranın yüzde 50'sinden fazlasını ise 30 yaşın altındaki genç nüfus oluşturuyor.(NK/BB)