Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 26 December 2018 09:07
 ~ Modified On: 2 March 2019 14:03
2 min Read

52 MEN 52 WEEKS/ 51 EMRE SENAN

A ‘Manly Man’ Gives Up

You can easily guess the generalizations that I have nonchalantly made. With my mind at peace, I have come to the following conclusion: If history had chosen a matriarchal path, we would be living in a completely different world now.
A ‘Manly Man’ Gives Up
Sanatçı. Yorum, Markom, Reklamcılık Klan ve Euro RSCG adlı reklam ajanslarının kurucusu, ortağı ve yaratıcı yönetmeni oldu. 1980’den bu yana tasarım, canlandırma sineması ve çağdaş...

Sanatçı. Yorum, Markom, Reklamcılık Klan ve Euro RSCG adlı reklam ajanslarının kurucusu, ortağı ve yaratıcı yönetmeni oldu. 1980’den bu yana tasarım, canlandırma sineması ve çağdaş sanatlarda aktif olarak çalışıyor. Grafikerler Meslek Kuruluşu ve Çizgi Filmciler Derneği’nde yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık yaptı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nde proje danışmanı olarak ders verdi, 2017 yılında kendi isteğiyle emekli oldu. Prof. Ayşegül İzer’le birlikte Emre Senan Tasarım Vakfı’nı (ESTV-2005) kurdu, kar amacı gütmeyen Yahşibey Tasarım Çalışmaları Projesi’ni başlattı, www.yahsiworkshops.com web sitesini hayata geçirdi. 2018 yılında Yahşibey Tasarım Çalışmaları'nın 10. Yılı Sergisini açtı (2018).  2007’de kendi tasarım ve danışmanlık bürosunu kurdu. Kitap kapakları ve illüstrasyonlar üretti. Basında sürekli karikatür çizdi. Sivil toplum örgütleri için gönüllü tasarımlar yaptı. Metis yayınlarından “Karakatür” adlı kitabı yayınlandı. Yurt içinde ve dışında grafik tasarım, karikatür ve çizgi film yarışmalarında birçok ödül kazandı. Yapıtları Kanada, İsviçre, Almanya, İran, Avusturalya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Kore’de sergilendi ve müzelere kabul edildi. Çağdaş sanatlarla aktif olarak uğraşıyor, yurtiçi ve yurtdışında 14 kişisel sergi açtı karma sergilere katıldı, çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda seçici kurul üyeliği yaptı. 1954 Konya doğumlu. İngilizce biliyor ve iki çocuk babası. İzmir Koleji mezunu, Boğaziçi Üniversitesi'nde bir yıl mühendislik okudu. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu Grafik Tasarım Bölümü mezunu. Mezun olduğu okulda asistanlığa başladı, YÖK yasasının çıkmasıyla beraber istifa etti.

show more
Back to Top