8 İle Bir Yapay Solunum Cihazı
Dekan konuştu
Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Özen "Bu vakalardan Tıp Fakültesi'ne kimse sorumluluk yükleyemez. Bölgedeki hastanelerden, yapılabilecek bir şeyi kalmayan çocukları bize gönderiyorlar, kabul etmek zorunda kalıyoruz. Ancak enfeksiyonların önemini de biliyoruz" dedi.
Servisin sorumlusu Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup Aslan, "İki bebek, Sepsis dediğimiz mikrobun kana karışmasından, 5 bebek ise beyinde, akciğerde ve kalbe bağlı hastalıkların yanı sıra Sepsis'den dolayı hayatını kaybetti" dedi.
"Ölecekse sizde ölsün"
Dr. Aslan'a göre, Samsun'dan Erzurum'da 8 ilde yapay solunum cihazı yok. Çevre hastaneleri, "ölecekse, sizde ölsün" mantığıyla hastaları göndermeye devam ediyor.
"Hastaları geri çevirsek skandal olur. Ölümler hasta yoğunluğundan kaynaklanan, yeterli cihazın olmamasına bağlı."
Bakanlık'tan defalarca cihaz talep edildiği halde yanıt alınamamış. Farabi hastanesinin kapasitesi ise 15.
"Hasta geliyor, çocuğunu bırakıyor ve 'bebeğimi buradan almam' diyor. Bu durumda kapasitemiz 25'e yükseliyor. Hasta başına düşen zaman azalıyor. Bir bebekle ilgilenildikten sonra ellerin yıkanman lazım. Yoğunluktan buna zaman ayıramıyorsun ve hastalık diğer bebeklere geçiyor. "
"Zamanında dezenfekte bile yapılamıyor"
Dr. Aslan çalışma koşullarını da şöyle anlatıyor:
* Yenidoğan Servisi belirli zamanlarda dezenfekte ediliyor, yoğunluk nedeniyle servis dezenfektesi bir ay gecikti. Ölümlerin bundan da kaynaklanmış olabilir.
* Temizlik başlarken, kuvözler zehirli gazlarla temizleniyor. Temizlik sırasında servisin boşaltılması gerekiyor. Yoğunluk sürdüğü için kuvözleri zamanında dezenfekte etme imkanı bulamadık.
Ölen bebeklerin mikrobu servis görevlilerinden kapabileceği şüphesiyle, görevli hemşire ve asistan doktorların el kültürlerinin alındığı bildiriliyor. (ÇM)