Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 17 July 2019 16:31
 ~ Modified On: 17 July 2019 17:41
3 min Read

33 Years of the İHD, 15 Directors and Members of Which Killed From Vedat Aydın to Tahir Elçi

Vedat Aydın was killed in 1991 when he was the HEP Diyarbakır Provincial Chairperson. Diyarbakır Bar Association Chairperson Tahir Elçi was killed in 2015. We spoke with the İHD members in Diyarbakır, one of the hardest places to be a rights defender.
33 Years of the İHD, 15 Directors and Members of Which Killed From Vedat Aydın to Tahir Elçi
Gazeteci, Botan International'in kurucusu. 2016-2020 yıllarında bianet Kurdî editörü olarak çalıştı. Serbest gazeteci olarak Diyarbakır’da Middle East Eye, Al Jazeera International, Deutsche Welle, RT TV ve the...

Gazeteci, Botan International'in kurucusu.

2016-2020 yıllarında bianet Kurdî editörü olarak çalıştı. Serbest gazeteci olarak Diyarbakır’da Middle East Eye, Al Jazeera International, Deutsche Welle, RT TV ve the New York Times için çalıştı. 

Kürt medyasında beş yıl Kurd1 TV, Evro Gazetesi, Waar TV ve Kurdistan24 televizyonunda haber editörü, köşe yazarı ve muhabir olarak çalıştı.

Oxford Üniversitesi, Reuters Gazetecilik Çalışmaları Enstitüsü uluslarası gazetecilik yarışmasını kazanarak “fellowship” programı katılımcısı (2019) oldu. Program kapsamında Oxford Üniversitesinde yaz dönemi “dijital gazetecilik” eğitimi aldı.

Belkî îşev binive (Belki bu gece uyur, Avesta Yayınları) öykü kitabının yazarı.

Los Angeles, California Üniversitesi (UCLA)-KAES tarafından "en yaratıcı ve orjinal yazan genç yazar" (2012) Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti tarafından Kürtçe haber ve program dalında "yılın gazetecisi"(2014) ödüllerine layık görüldü.

show more
Back to Top