Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 1 May 2017 17:24
 ~ Modified On: 2 May 2017 12:05
12 min Read

BIA MEDIA MONITORING REPORT JANUARY-FEBRUARY-MARCH 2017

3 Months of Press Freedom: The Situation is Very Dire

The governance under the State of Emergency, which has been introduced following the July 15 coup attempt and will soon be in force for one year, has pretty much damaged the ties with the European Union due to the violation of the journalism rights as well as the fundamental rights and freedoms.
3 Months of Press Freedom: The Situation is Very Dire
İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü'nden mezun. 1996'da muhabiri olduğu uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 1999'dan beri İPS İletişim Vakfı'nın projesi...

İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü'nden mezun. 1996'da muhabiri olduğu uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 1999'dan beri İPS İletişim Vakfı'nın projesi olan bianet sitesinde, Hukuki Destek Masası koordinatörü, ifade özgürlüğü editörü ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. 4.800'den fazla imzalı haber ve makalesi bulunuyor. Bizim Gazete ve Güncel Hukuk dergisi için haber ve makaleler yazdı. Halen bianet'te Medya Gözlem Raporları'nı hazırlıyor.

show more
files
related news
Back to Top