13 Belediyenin İki Bin İşçisiToplanıyor...
Gölcük, Karamürsel, Bahçecik, Yuvacık, Ereğli ,Yeniköy, Hisareyn, Karşıyaka, İhsaniye, Ulaşlı, Halıdere,Değirmendere, Yazlık ve Yalakdere belediyelerinde çalışan 2 bin işçi, bugün öğle paydosunda Gölcük Belediyesi Garaj Tesisleri'nde toplanıyor.
Sırada İzmit var
Eyleme, bölgede diğer iş kollarında çalışan işçi ve belediye memurları ile belediye başkanlarının da destek vermesi bekleniyor. Sendikalar, önümüzdeki günlerde İzmit'te de benzer bir eylem yapmayı planlıyor.
Ekmeğe sahip çıkmak
Hizmet-İş Şube Başkanı Mustafa Taştekin,eylemle ilgili açıklamasında şu çağrıyı yaptı:
* Evde ekmek yok, kömür yok. İnsanlar sosyal patlamanın eşiğine gelmiş ama yetkililerde tık yok.
* Belediye işçileri olarak ekmeğimize sahip çıkmak için, insanca yaşamak için, hükümetin ve belediye başkanlarının daha duyarlı olmaları ve seçimlerde verdikleri sözleri yerlerine getirmeleri için bir araya geliyoruz.
* Maaşını , sosyal hakkını, kıdem tazminatını ve insanca yaşamayı isteyen bütün belediye işçilerini eylemimize bekliyoruz.
Derince'de greve doğru
* Derince Belediyesi'ndeki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden bir sonuç alınamadı. Arabulucu başkanlığında yapılan toplantıda işverenin verdiği teklif kabul edilemez.
* İşçiler arasında grev oylaması yapacağız. Grev kararı çıkarsa greve gideceğiz. İşçiler "greve hayır" derse, toplu iş sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu'nda bitecek.(BB/NU)