10 Bin İşçi Yürüdü
Siyaset kenarda
10 bin işçinin katıldığı mitingin en büyük özelliği, siyaset üstü kalması, özellikle çalışanlara ve gönüllü katılan halka mal olmasıydı. Kocaeli milletvekillerinden sadece Mehmet Batak mitinge geldi. Cumhuriyet Halk Partili (CHP) belediye başkanlarından birkaç tanesi mitingde bulundu. Parti bayraklarının itibar görmediği mitinge, partiler de yığınsal destek vermedi. Bu haliyle miting çok daha doğal ve tamamen halkın, çalışanların inisiyatifinde bir görüntü kazandı.
Alsan'ın konuşması
Yaklaşık 1.5 saatlik yürüyüşün ardından Anıtpark meydanında toplanan kalabalığa hitap eden Kocaeli Sendikalar Birliği Başkanı Ergin Alsan şöyle konuştu:
* Tepkimizin, taleplerimizin arkasında duracak miyiz?
* Yoksa, ağzımıza bir parmak bal çalındığında geri adım mı atacağız?
* Aranızda vurguncu olan, milyonlarca doları hayali ihracatla, banka hortumlayarak kazanan, yurt dışına kaçırdığı paraları geri getirmek için devletle faiz pazarlığı yapan var mı?
* Eğer siz, bu haramzadelerin yaptıklarının bedelini ödemeyi hak ediyorsanız, susmaya devam edin!
Miting notları
* Mitinge, özellikle isçi sendikalarının desteği hayli yüksekti. Ancak, son zamanlarda işçi çıkartmalarının gündeme sıkça geldiği lastik sektöründen katılım beklenen düzeyde değildi. Lastik-İş Sendikası'nın miting alanında en büyük grup olması bekleniyordu, böyle olmadı.
* Mitinge esnaf ve sanatkarların da yoğun olarak katıldığını söylemek mümkün değildi. Genç Kocaelililer Derneği, İzmit Kent Merkezi Esnafları Ticari Dayanışma Derneği yöneticileri ile mitingde temsil edildi. İzmit Ticaret Odası, (İTO), Esnaf Odaları Birliği gibi büyük kuruluşlar, hiç ortalarda gözükmemeyi tercih ettiler.
Katılan genel başkanlar
* Mitingi organize eden Kocaeli Sendikalar Birliği'nin Başkanı ve Selüloz-İş Genel Başkanı Ergin Alsan, erken saatte alana geldi. Hazırlıkları kontrol etti. Mitinge Harp-İş Genel Başkanı Orhan Atan, Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın da katıldı.
Bac Kavşağı doldu
* Dün hava serin, her an yağmur yağacakmış gibi kapalıydı. Buna karşın emekçiler sabah saatlerinden itibaren Bac Kavşağı'na gelmeye başladı. Saat 12:00 sıralarında Leyla Ataman Caddesi, Baç Kavşağı'na kadar tamamen doldu. Bu nedenle katılımcıların önemli bölümü, Demiryolu Caddesi'nde eski demiryolu güzergahı üzerinde bekledi. Miting alanına ilk gelenler Yol-İş Sendika üyeleriydi. Harp-İş Kocaeli Şubesi Başkanı Abdullah Erolcun güvenlik güçlerine çiçek dağıtması dikkati çekti. Miting süresince yağış olmaması, katılımcıların sansıydı.
Polis aracı kaza yaptı
* 1500 polisin güvenlik önlemi aldığı mitingde görev yapacak bir grup polisi Gebze'den İzmit'e getiren belediye otobüsü sabah saatlerinde D-100 Karayolu üzerinde kaza yaptı. İçinde çevik kuvvet polislerinin bulunduğu otobüse, SSK İzmit Hastanesi kavşağı mevkiindeki ışıklarda arkadan gelen bir araç çarptı. Hafif yaralanan 7 polis, ayakta tedavi oldu. Polis dün Gündem Gazetesi dağıtan 3 kişiyi gözaltına aldı. Gündem'ciler daha sonra serbest bırakıldığı miting olaysız geçti.
Katılım
* Mitinge katılanların sayısı konusunda çeşitli görüşler vardı. Polise göre, Anıtpark'taki miting alanına girenlerin sayısı 8-9 bin civarındaydı. Bazı tahminlere göre bu rakam 12-15 bin civarındaydı.
* Mitinge Balıkesir, Adapazarı, Eskişehir, İstanbul'dan da birkaç yüz kişilik işçi grubu geldi. Zonguldak'tan beklenen katılım gerçekleşmedi. Tüm bunlara karşın dünkü miting, İzmit'te düzenlenenlerin en büyük ve görkemlisiydi.
* Kamu çalışanları sendikalarının katılımında nispeten bir zayıflık vardı. Örgütlü olmayan, mevcut hükümete ve siyasete tepki duyan vatandaşların büyük bölümünün, mitinge ve yürüyüşe katılmadan dışarıdan destek verdikleri görüldü. Gerek Demiryolu Caddesi üzerinde, gerekse Atatürk Bulvarı'nda korteje katılmayan, kenarda duran ve sloganları alkışlayan binlerce kişi vardı. Sadece gruplar halinde miting alanına giriş yapıldığından, pek çok vatandaş da istemesine rağmen yürüyüş kortejine giremedi.
Köylü desteği
* Kocaeli Ziraat Odası'nın, özellikle, Çiftçi Bayramlarında çok görkemli gösteriler yaptığı biliniyor. Dünkü mitinge köylüler traktörleri ile gelmedi. Ancak köylü katılımı yinede az değildi.
* Mitinge kişisel olarak katılanlar arasında İzmit Gaz Satış Anonim Şirketi (İGSAŞ) Genel Müdürü Feridun Güray dikkati çekti.
Ecevit huzurevine
Gerek Anıtpark meydanında, gerekse yürüyüş sırasında ilginç sloganların atıldığı görüldü. Sloganlardan bazıları şunlardı:
*"Derviş evine, Ecevit huzurevine", "Amerikan askeri olmayacağız", "Vur vur inlesin, hükümet dinlesin", "Hükümet istifa", "Ankara, Ankara duy sesimizi", "İşçi memur elele, genel greve", "En büyük oğlan Karaoğlan."
Yürüyüş 1.5 saat
Bac Kavşağı'nda toplanmanın ardından saat 12:30 gibi Anıtpark Meydanı'na doğru yürüyüş başladı. Yürüyüş, yaklaşık 1.5 saatte tamamlandı. Konuşmalardan sonra miting saat 14:30 sıralarında son buldu. (YÖ/NA)