Maden grevinde de birlikte
Kıbrıslılar bu eylemden hemen sonra örgütlü işbirliklerini geliştirip 13 Ocak 1948'de yine Lefke bölgesinde Kıbrıs tarihinin en uzun ve çetin grevini başlatırlar (Maden Grevi).
Yaklaşık dört ay süren ve halktan geniş destek alan bu grev, İngiliz Sömürge Yönetiminin öncülüğünde, sağcı Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumların işbirliği ile kırılır.
Bu gelişmelerden sonra İngiliz politikası belirgin bir şekilde değişir. Bugünkü Kıbrıslıtürk liderliğinin oluşumu da yine ayni tarihlerde başlar.
Grevin kırılmasına öncülük eden Dr. Fazıl Küçük artık Kıbrıslı Türklerin lideridir. Ona rakip olabilecek genç avukat Rauf Denktaş ise İngiliz savcısı olur. Kıbrıs'ta sınıf dayanışmasının olası sonuçları her zaman en önemli potansiyel tehlike olarak kabul ediliyordu...
Kıbrıslıar ancak 10 yıl sonra, 1 Mayıs 1958 de alanlarda buluşup birlikte yürürler ve hemen karşılık görürler. Birlik binaları tahrip edilir, İşçi liderleri katledilirler, ölüm listelerindekilerin yapabilecekleri çok şey yoktu. Kıbrıs Türk işçi hareketi bir kez daha yenilir. Buna rağmen Kıbrıslı Türk muhalifler yok edilemez varlıklarını sürdürmeye devam edip toplumsal muhalefeti örgütleme çabasından hiç vaz geçmezler. Bugünkü muhalefetin köklerini oluşturan bu intçı mücadele geleneği ne yazık ki yarım asırı aşıkın bir zamandır üçüncü 1 Mayısı birlikte kutlamanın koşullarını yaratamadı...