Çevreciler Katı Atık Tesisine Karşı Eylemde

Greenpeace üyeleri, dünyanın 62 ülkesindeki çevrecilerle eş zamanlı olarak, İZAYDAŞ Katı Atık Yakma Tesisi önünde eylem yaptı; kurulması planlanan Eskişehir, Trabzon, İzmir ve Adana Katı Atık Yakma Tesislerinin durdurulmasını istedi.

Dünyanın 62 ülkesinde çevreciler "katı atık yakma tesisleri"ne karşı eylemler yaptı. İzmit'te de Greenpeace üyeleri, İZAYDAŞ Katı Atık Yakma Tesisi önünde bir protesto gösterisi düzenledi. Çevreciler, İzmit Atık Yakma Tesisi’ni, atık yakmanın yasaklanması istemiyle bloke etti.

Çevre Bakanı Osman Pepe, eylem sırasında, küresel eylemler ile hükümetlere tehlikeli kimyasalların kaynaklarının yok edilmesi çağrısında bulunan Greenpeace ile telefonda görüştü. Pepe, Greenpeace üyelerine, alternatif önerleri görüşmeye hazır olduğunu bildirdi.

“Atık Yakmayı Yasaklayın”

Greenpeace eylemcileri, İZAYDAŞ Tehlikeli ve Klinik Atik Yakma Tesisi’nin girişini, sembolik atık varilleri ve üzerinde “Atık Yakmayı Yasaklayın” yazan 4 metre uzunluğunda ahşap bir pankart ile bloke ettiler. Tesise zehirli atık taşıyan kamyonların girişini engellediler. Pankartın üzerindeki kurukafa, atık yakma yüzünden meydana gelen ölümleri simgeliyordu. Eylemciler, kendilerini varillere çelik kol borularıyla zincirledi.

Eylemcilerin bağlı bulundukları varillerdeki şehir adları olan ‘İstanbul’, ‘İzmit’, ‘Eskişehir’ ve ‘Trabzon’, atık yakma tesislerinin bulunduğu ya da yeni tesis planlarının olduğu şehirleri temsil ediyordu.

Greenpeace eylemcileri, atıkların yakılmasını engellemek için, atıkların 1200 derece sıcaklıkta yakıldığı son yakma haznesini ‘atıkla besleyen’ vince kendilerini zincirledi.

Çevre Bakanı Pepe’den randevu

İZAYDAŞ yönetimi, üzerinde çevre gönüllülerinin bulunduğu vinçleri hareket ettirdiğinde, zehirli atıklara maruz kalan çevreciler tepki gösterdi.

Çevrecilerin, “acil durum prosedürleri uygulanarak tesisin durdurulması ve eylemcilerle onları gözaltına alan jandarmaların, acilen zehirden arındırma işlemine tabi tutulması” talebi yerine getirilmedi. Tesiste herhangi bir doktor müdahalesi ya da temizlik işlemi yapılmaksızın yarım saat kadar bekletilen eylemciler, ancak karakola götürüldükten sonra zehirden arındırma işlemine tabi tutuldular.

Tesis önündeki eylemlerini sürdüren diğer bir grup Greenpeace eylemcisi ve Kocaeli Çevre Koruma Derneği Başkanı Nuriye Kazaner, cep telefonundan Çevre Bakanı Osman Pepe ile görüştü. Greenpeace, Çevre Bakanlığı’nın kirli teknolojiyi durdurmasını, atık yönetimi stratejilerini netleştirmesini ve Stockholm Konvansiyonu kararlarını uygulamasını istedi.

Trabzon Havalimanında Trabzon Valisi ile orada bir atık yakma tesisi kurulmasına yönelik planları tartışmakta olan Bakan Pepe, önümüzdeki günlerde Greenpeace ile görüşerek alternatif atık politikaları ve teknolojilerini gözden geçirmeyi kabul etti.

Bakan ile yapılan görüşmeden sonra eylemciler eyleme son verdi. İkisi İngiliz, 19’u Türk 21 çevre gönüllüsü ve Kocaeli Çevre Koruma Derneği Başkanı Nuriye Kazaner, gözaltına alındı.

Greenpeace’in eylemini Alikahya Belediye Meclisi Üyesi Ayhan Gökmen de destekledi. Alikahya halkı, 2001’de Cevre Bakanlığı’nın aldığı, İZAYDAŞ Tesisi’nin çevresindeki meskun mahallin boşaltılması kararı yüzünden evlerinden olma tehdidi ile karşı karşıya. Kazaner ve Gökmen, çevrenin ve insanların daha fazla zarar görmemesi için İZAYDAŞ’ın işletme lisansının bir an önce iptal edilmesini talep etti.

* Daha fazla bilgi için:

Banu Dökmecibaşı, Greenpeace Akdeniz Ofisi Toksik Maddeler Kampanyası Sorumlusu

532 263 11 14

Ertan Keskinsoy, Greenpeace Akdeniz Ofisi Basın ve İletişim Sorumlusu

212 292 76 19

532 324 32 04

[email protected]

Greenpeace Akdeniz Ofisi

212 292 76 19 - 20


Izmit - BİA Haber Merkezi

14 Temmuz 2003, Pazartesi