Eski CHP'li Vekil Hakkında "Sarraf Davasından" Yakalama Kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez ile eski CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir hakkında Rıza Sarraf davasına 'sahte belge götürmek' iddiasıyla yakalama kararı çıkarttı.

Kamuoyunda "Rıza Sarraf Davası" olarak bilinen ancak son gelişmelerin ardından Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla'nın tek başına yargılanacağı davanın soruşturmasını başlatan ABD'li savcı Joon H. Kim'in New York Bölge Mahkemesi'ne tanık olarak ismini bildirdiği eski Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez ve eski CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

"Delil olarak kullanılmasını sağlayan..."

İstanbul Cumhuriyet Başavcılığı yakalama talepli yazısında şu ifadelere yer verildi:

"FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün taşeronluğunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hükümeti ve Anayasal Düzenine yönelik gerçekleştirilmeye çalışılan 17/25 Aralık yargısal darbe teşebbüsünün başarıya ulaşmaması üzerine Amerika Birleşik Devletleri üzerinden yürürlüğe konulan aynı kurgu/planın işbirlikçiliğini yürüten ve bu minvalde hazırladığı dosya içerisinde örneği bulunan 28 Ocak 2014 tarihli sözde sahte raporu yurtdışına götürerek Newyork bölge mahkemesine ulaştırmak suretiyle yargılamada delil olarak kullanılmasını sağlayan,

"Bununla birlikte açık kaynaklardan elde edilen bilgiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma yürüten Newyork Bölge Savcısı Joon H.Kim ve savcılık bürosu tarafından terör örgütüne üye olmak suçu yönünden yakalama kararları ile aranmakta olan firari Osman Zeki Canıtez ve aynı tanık listesinde ismi bulunan Aykan Erdemir hakkında TCK 326 /1 maddesi gereğince 'Devletin Güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme', 'Amacı dışında kullanma' ve 'hile ile alma çalma' suçlarından haklarında soruşturma yürütülmektedir.

"Yürütülen soruşturma kapsamında şüphelilerin hali hazırda firari durumda oldukları gerek açık kaynaklardan elde edilen bulgular gerekse dosya içerisine örneği sunulan rapor içeriğinden de anlaşılacağı üzere atılı suçu işlediklerine dair yeterli bulgulara ulaşılmış olup, şüphelilerin kaçmakta olmaları nedeniyle çağrı yapılamadığı ve kendilerine ulaşılamamıştır."

Savcılığın talebini değerlendiren İstanbul 7. Sulh Ceza Mahkemesi şüpheliler hakkında yakalama kararı çıkarılması emri verdi. (PT)

Aykan Erdemir kimdir?

Sosyal Antropolog, Öğretim Üyesi Doç. Dr.; Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Harvard Üniversitesinde tamamladı.

Harvard Üniversitesi John F. Kennedy Kamu Yönetimi Okulu Hauser Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar Merkezinde araştırmacı, Harvard Üniversitesi Antropoloji Bölümünde öğretim görevlisi, ODTÜ Sosyoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptı. ODTÜ'de Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı, Karşılaştırmalı Sosyal Bilimler ABD Başkanlığı ve Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmış çok sayıda kitabı, raporu ve bilimsel makalesi bulunmaktadır. Sosyoloji Derneği, Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı ve Bursaspor Taraftarlar Derneği Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyeliklerini yürütmekte.

24. Dönemde Türkiye-AB KPK Üyesi oldu.

İyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Almanca bilen Erdemir, evli ve 2 çocuk babası.


İstanbul - BİA Haber Merkezi

28 Kasım 2017, Salı