Putin: Suriye'deki Kürtlerle Çalışacağız Ama Silah Göndermiyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Suriye'deki Kürt güçlerine silah göndermediğini, bu nedenle Türkiye'nin endişelenmesi gereken bir durum olmadığını söyledi.

Haberin Kürtçesi için tıklayın 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen 'Kuşak ve Yol Forumu'nun ardından düzenlediği basın toplantısında, Suriye'deki Kürt güçlerine silah göndermediklerini söyledi.

"Kürt faktörü Suriye'de gerçek bir faktör olduğu için, Kürt güçler IŞİD'le savaştığı için ve bu konuda en etkili güçlerden biri oldukları için, onlarla-en azından askerlerimizle herhangi bir çatışmanın önlenmesi için- çalışma düzeyinde temaslarımızı korumaya hakkımız olduğunu düşünüyoruz."

Sputnik News’un haberine göre, Putin Kürt grupların Rusya’nın silah desteğine ihtiyacı olmadığını belirtti.

"Türkiye Cumhurbaşkanı, Soçi'de bir araya geldiğimizde bu konu nedeniyle endişeli olduklarını anlattı. Ona söylediklerimi sizlere de anlatabilirim, bu bir sır değil.

“Başka ülkelerin aksine Kürt gruplara silah göndermiyoruz. Onların da bizim göndereceğimiz silahlara özellikle gereksinimi yok. Zira silah alacak başka kaynakları var.

“Bu işi bir biçimde aktif hâle getirmenin gerekli olduğunu düşünmüyoruz.

"Burada Türk partnerlerimizin endişelenmesine sebep olacak herhangi bir şey olduğunu düşünmüyorum. Temas hâlindeyiz, tavrımız açık ve bunun Türk partnerlerimiz tarafından da anlaşılacağını umuyorum.”

Güvenli bölgeler

Putin, Suriye'de oluşturulmasına karar verilen güvenli bölgelere de değindi.

"Güvenli bölgelere gelirsek, bunların hepsinden önce ateşkes rejiminin korunmasını sağlayacak bir enstrüman olacağına inanıyorum.

“Gerçekten de şu aşamada en önemli olan ateşkes rejimini oturtmak ve güçlendirmek. Zira ateşkes olmadan Suriye'de etkili bir siyasal süreçten bahsedilemez."

Putin ayrıca, Rusya, Türkiye ve İran'ın, Ankara'da askeri düzeyde yapacakları bir toplantıda, Şam'a danışarak söz konusu güvenli bölgelerin sınırları ve bu bölgelerdeki kontrol unsurlarını ele alacaklarını ifade etti. (YY)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

15 Mayıs 2017, Pazartesi