Kadınlar Sine-Sen'de Tacize Karşı, Yönetim Taciz Sanığının Yanında

Sine-Sen'de tacize uğradıktan sonra işten çıkartılan Arslan'ın açtığı davayı izleyen Sine-Sen'de Tacize Hayır Kadın Platformu üyeleri, sendika yönetiminin "cinsel taciz"i kabul etmesini ve sendikal mücadeleyle bağdaşmayan uygulamalara son vermesini istedi.

Sinema Emekçileri Sendikası (Sine-Sen) Eski Genel Sekreteri Sayit Ahmet Keskin'in sendika çalışanı Alev Arslan'a tacizde bulunduğu iddiasıyla yargılandığı davanın dördüncü duruşması, bugün, Sütlüce Adliyesi 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmada, Sine-Sen Genel Başkanı Zafer Ayden, bir yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istemiyle yargılanan Keskin'in tanığı olarak dinlendi.

Alev Arslan'ın avukatı Eren Keskin, davada sunulacak tüm delillerin ibraz edildiğini ve mahkemenin karar aşamasına geldiğini söyledi. Keskin, ihtiyaç duyulursa Alev Arslan'ın Çapa Psiko-Sosyal Travma Merkezine gönderilmesi talebini yineledi.

Sayit Ahmet Keskin'in avukatı Ali Oktay Coşkun ise Arslan'ın Çapa Psiko-Sosyal Travma Merkezi yerine İstanbul Adli Tıp Kurulu'na gönderilmesini istedi.

Mahkeme başkanı, Arslan'ın Adli Tıp Kurulu'na sevkinin reddine, sanığın savunmasının hazırlanması için ek süre verilmesine ve davanın 8 Ekim'e ertelenmesine karar verdi.

Tacizi açıklayınca cezalandırıldı

Duruşmanın ardından bir basın açıklaması yapan Sine-Sen'de Tacize Hayır Kadın Platformu üyeleri, sendika yönetiminin Arslan'ın yaşadığı olayın "cinsel taciz" olduğunu kabul etmesini, yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için çözüm yolları aranmasını ve sendikal mücadeleyle bağdaşmayan uygulamalarına bir an önce son vermesini istedi.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Naciye Ertaş, Alev Arslan'ın yaşadığı tacizi ve tacizciyi deşifre ettikten sonra cezalandırılarak işten çıkartıldığını vurguladı. Ertaş, Arslan'ın bu konuyla ilgili olarak sendika yönetimine tazminat davası açmaya hazırlandığını da belirtti.

Ertaş, "Bir sendikanın çalışanına yaptığı haksız fiiller görmezden gelinemez. Bir emek hareketi içinde yaşanan cinsel taciz ve buna bağlı olarak emeğin gaspı anlamına gelen tazminatsız işten atma gibi bir dizi mağduriyet biz kadınları dehşete düşürdü" dedi.

Platform üyeleri, tüm kamuoyun kadına yönelik her türlü baskı ve erkek şiddetine karşı taraf olmaya ve sendika yönetiminin sergilediği tutumu kınamaya davet ettiler. (BB)

* Fotoğraf: Nilgün Yurdalan

 


İstanbul - BİA Haber Merkezi

22 Haziran 2010, Salı