ÖSSde de Puanlama Hatası Çıktı

ÖSSye giren adayların da ortaöğretim başarı puanında yanlış hesaplamalar var. Adana Sabancı Anadolu Tekstil Meslek Lisesinden bir öğrencinin not hesaplaması 54 puan eksik yapılmış. Okul yönetimi biz doğru gönderdik diyor. ÖSYMye göre hata okulda.

Diploma notlarının yanlış hesaplanması sonucu Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sonuçlarında yanlış hesaplamaya bağlı meydana gelen kargaşa Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçlarında da baş gösterdi.

ÖSS'ye giren birçok öğrenci diploma notlarının yanlış hesaplandığı gerekçesiyle Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'ne (ÖSYM) başvurdu.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan öğrencilere "Ağırlıklı ortaöğretim başarı puanınızı kontrol edin" uyarısında bulundu.

Mehmet Can'ın 54 puanı kayba uğramış

Radikal'in haberine göre Adana'da Sabancı Anadolu Tekstil Teknik ve Anadolu Tekstil Meslek Lisesi'ni birincilikle bitirerek ÖSS'ye giren Mehmet Can Küçük ortaöğretim başarı puanının yanlış hesaplanması sonucu 54 puan kayba uğradığını, bu nedenle hiçbir üniversiteye yerleşme hakkı kazanamadığını aktardı.

Küçük "Okul birincilerine 104 puan veriliyordu. Puanlar açıklanınca şok oldum. Ortaöğretim puanım 50 olarak hesaplanmıştı. Bu halde hiçbir yere giremiyorum. 54 puanım eklenirse 310 puanla istediğim Marmara Üniversitesi Tekstil Öğretmenliği'ni kazanıyorum" dedi.

Okul yönetimi "hata bizden kaynaklanmıyor" dedi

Sabancı Anadolu Tekstil Meslek Lisesi Müdüresi Ayla Avşar, "Hata bizden kaynaklanmıyor. Ortaöğretim başarı puanını ÖSYM'ye 104 olarak bildirdik. Bizi aradılar, yeniden faks gönderdik. Bu hata ÖSS'ye giren 300 öğrencide yaşanmış" diye konuştu.

Yarımağan "hata okullarda" diyor

Yarımağan "Bizde en yüksek puan 100'dür. Nasıl 104 alacak anlamadım, ama incelettiriyorum. 50 puan en düşük not. Biz okullardan puan gelmediği zaman böyle puanlar veriyoruz. Okullar notları kontrol etmeli" diye yanıtladı.

Yarımağan, "ÖSYM'de hata yok. Bireysel düzeyde, okulların ortaöğretim başarı puanını yanlış bildirmesine bağlı hatalar var. Adaylar başvuruyorlar, 'Okulun bildirdiği puan doğru değil, doğrusu budur' diyorlar. Biz de Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla puanların tekrar bildirilmesini istiyoruz. Bu kanaldan gelecek puanlara göre gerekli düzeltmeleri yapacağız" dedi.

Adayların itirazlarını bu ayın sonuna kadar yapmaları gerekiyor. (NZ)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

20 Temmuz 2007, Cuma