Iraklı Mülteci Çocuklara Yardım Çağrısı

UNICEF ve UNHCR, ABD işgali nedeniyle göç etmek zorunda kalan 155 bin Iraklı mülteci çocuğu tekrar eğitim sistemine sokabilmek için 129 milyon dolarlık bir çağrı yaptı. Iraka komşu ülkelere kaçmak zorunda kalan 500 bin çocuk var.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) on binlerce Iraklı çocuğu tekrar eğitime döndürmek için ortak bir çağrı yaparak 129 milyon dolarlık bir kaynak istediler.

İki örgüt, Suriye, Lübnan, Mısır ve Ürdün'e göç etmek zorunda kalan 155 bin Iraklı çocuğun 2007-08 döneminde okula gidebilmesi için bir destek planı oluşturdu.

Toplamda Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve müttefiklerinin 2003'te başlattığı işgalden bu yana 2 milyondan fazla Iraklı komşu ülkelere sığındı. Bunların yaklaşık yarım milyonu eğitim çağındaki çocuklar.

Ürdün hükümeti Salı günü bir açıklama yaparak Iraklı mülteci çocukların ulusal eğitim siteminden yararlanabileceğini duyurdu.

UNHCR'dan Judy Cheng-Hopkins "Bu karar için minnettarız. Şimdi uluslararası topluluktan Irak'ın komşularına omuzlarındaki ağır yükü kaldırmaları için yardım çağrısında bulunuyoruz" dedi.

UNICEF'ten Pierrette Vu Thi de "Kriz durumlarda eğitime devamı sağlamak büyük önem taşıyor çünkü bu şekilde çocukların hayatında bir çeşit normalleşme sağlanabiliyor. Iraklı çocuklar uzun zamandır bekliyor, artık harekete geçmek zorundayız" diye ekledi.

UNICEF ve UNHCR komşu ülkelerde eğitim bakanlıklarıyla birlikte çalışarak devlet okullarının kapasitesinin arttırılması için çaba harcayacak.

Bunun için ek servis otobüslerinden yaklaşık 4 bin yeni öğretmenin yetiştirilmesine kadar bir dizi önlem gerekli. (EÜ)


New york - BİA Haber Merkezi

02 Ağustos 2007, Perşembe