Çocuklar En Çok Evde İstismar Ediliyor

Kız çocuklarının yüzde 25i, erkek çocukların ise yüzde 15i cinsel istismara uğruyor. İstismarcıların yüzde 75i evdeki aile bireyleri. Ailelerin yüzde 40ı çocuklarını fiziksel, yüzde 72si duygusal yönden istismar ediyor.

Radikal gazetesi İnternette gazete arşivlerinden yaptığı tarama sonucu "çocuk istismarının düşünülenden daha ciddi boyutlarda olduğunu" yazdı.

Radikal'in haberindeki taramaya göre:

* Mardin'de 13 yaşındaki N.Ç., aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 28 kişinin tecavüzüne uğradı. 13 yaşındaki kız çocuğu onlarca kişiye pazarlandı. (Temmuz 2003)

* Adana'da 8 yaşından bu yana 13 kişinin tecavüzüne uğrayan 11 yaşındaki B.O. hamile kaldı. (Ocak 2004)

* Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yaşayan 14 yaşındaki A.A. karnının büyümesi üzerine doktora götürüldü. Hamile olduğu belirlenen çocuğa iki kişinin tecavüz ettiği ortaya çıktı. (Ocak 2004)

* Kartal'da öz kızının ırzına geçmeye kalkıştığı iddiasıyla yargılanan Hamit Yıldırım 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. (Ocak 2004)

* Avcılar'da 14 yaşındaki yeğenine tecavüz eden M.Z., komşuları tarafından yakalandı. (Ocak 2004)

* Balıkesir'de altı kişi, 14 yaşındaki Ş.H.'yi kaçırıp tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklandı. (Ocak 2004)

* Konya'da 13 yaşındayken kaçırılan A.A., toplam 23 kişinin tecavüzüne uğradı. (Şubat 2004)

* İzmir'de annesi ve aynı evde kaldığı üç kişinin işkence yaptığı 17 aylık N.N.B.'nin, Adli Tıp'ta yapılan muayenesinde defalarca tecavüze uğradığı ortaya çıktı. (Ekim 2006)

Evdeki tehlike

Radikal gazetesinin görüştüğü Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Derneği Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Orhan Derman "Dünya genelinde buluğ çağına gelmiş kızların yüzde 25'i, erkeklerin ise yüzde 15'i cinsel istismara maruz kalıyor. Cinsel istismar, tecavüz, istem dışında dokunulma, sürtünme gibi çeşitli şekillerde oluyor" dedi.

Mağdur çocukların yüzde 75'i evde istismar ediliyor. Derman'a göre bugün çocukları istismar edenlerin önemli bir bölümü de çocukluklarında istismara maruz kalmışlar.

"Kendilerini kirlenmiş hissediyorlar"

Derman "Cinsel istismara uğrayan çocuk kendini kirlenmiş ve suçlu hissediyor. Bir gün yaşadıklarının hıncını almak, başkasının da aynı acıyı çektiğini görmek, kendine mağdur bir paylaşımcı bulmak gibi nedenlerden dolayı, ileride istismarcı olabiliyor. " dedi.

Aynı dernekten Doç. Dr. Gonca Yılmaz da Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'nun verilerine göre, "Türkiye'deki ailelerin yüzde 40'ının çocuklarına hafif oranda şiddet uyguladığını" söyledi.

Donuk bakışlı çocuklar

Çocukların karşı karşıya kaldığı tehlikelerden biri de duygusal istismar. Duygusal istismarı "hakaret, aşağılama, kıyaslama, yüksek başarı beklentisi, aşırı sevgi, sözel şiddet, ilgisizlik, televizyonun elektronik bakıcı olarak kullanılması vb." olarak tanımlayan Yılmaz, çocukların yüzde 72'sinin bu şekilde istismar edildiğini söyledi.

Konuyla ilgilenen diğer uzmanların tespitine göre , her yıl cinsel istismardan dolayı 8 bin dava açılıyor. Devletin elinde kaç çocuğun taciz veya tecavüze uğradığına ilişkin kayıt yok. Bu tür istismar vakalarının sadece yüzde 5'i açığa çıkıyor. (NZ)


Ankara - BİA Haber Merkezi

03 Ağustos 2007, Cuma